Întrebare recomandată | Cioara_Calin_2001 a întrebat:

Atentie dau funda! Am o orhidee alba cumparata recent, dar vasul in care am cumparat-o este foarte mic, iar planta are radacinile foarte inghesuite. Orhideea este inflorita. Vreau sa ii schimb ghiveciul, e bine sa il schimb cand este inflorita sau ce sa fac? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Orhideea (phalenopsis, că nu cred să ai alta) e înflorită mai multe luni pe an. Evident, e bine să o muți în alt ghiveci doar în perioada de repaus dar nu e musai. Planta va supraviețui dacă o transplantezi cu grijă; floarea probabil se va pierde, dar nu e o mare nenorocire, face altele în timp relativ scurt.
Nu uita să iei un ghiveci transparent (sau fă din sticlă pentru apă minerală - am și eu una pe care am pus-o așa) dar mai ales să folosești substrat special pentru orhidee (scoarță de copac tocată - se găsește la magazinele de specialitate sau bricolaj care au și raion de grădinărit). În niciun caz să nu o pui în pământ!

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Nu se transplanteaza cand este inflorita.
http://www.horticultorul.ro/flori-de-apartament-gradina/orhideele/
O zi buna:)

| darrio2007 a răspuns:

Eu am una de 4 ani si i-am schimbat ghiveciul dupa 2 ani. Vorba vine ghiveci ca acum o am intr-un bidon de plastic de la apa plata transparent.De 5 litri.L-am taiat pe jumatate.Dar i-am pastrat cam acelasi sol si am adaugat bucatele de lemn putrezit.Si ii merge inca foarte bine.Cand este vara o tin pe balcon iar la frig o bag in casa pe pervazul de la geam.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca schimbi scotand pamantul cu atentie sa nu se rupa nimic, nu-i problema. Citeste si pe aici: http://www.horticultorul.ro/flori-de-apartament-gradina/orhideele/
http://hobbygradina.ro/2010/03/27/flori-de-apartament-transplantare/

| MrCronos a răspuns:

Buna,
NU este recomandat de nici un fel sa schimbi ghiveciul deoarece orhideea este in sine o planta parazit care are abilitatea de a sta cu radacinile extrem de inghesuite, de obicei ele au doar un fel de amestec de lemn si pamant intre ele. Eu am cam 5 orhidei si toate o duc excelent desi toate au ghivece foarte mici. Nu incerca sa ii schimbi ghiveciul deoarece sunt foarte putine sanse sa supravietuiasca mai ales acum cand e inflorita.(: Sper ca te-am ajutat! Funda?

| RealRap a răspuns:

Desigur, o scoti cu tot cu pamant, nu are absolut nimic. Daca ghiveciul este de plastic si n-ai nevoie de el il poti rupe sa ramana doar pamanu', daca iti trebuie, o scoti cu atentie.

| AndreeaAndree1514 a răspuns:

Buna! Si mie imi plac foarte mult orhideele. Sunt flori pretentioase care necesita multa atentie si iubire. Eu niciodata nu schimb o floare de ghiveci atunci cand este inflorita! Am inteles ca nu este bine sa o deranjezi pentru ca nu o sa mai infloreasca! Eu iti recomand sa mai astepti pana se duce floarea si dupa ce ai achizitionat un ghiveci mai mare si transparent plus panant special pentru orhidee, o poti muta cu siguranta si fara griji. Mult succes!

| 321Costea123 a răspuns:

Nu are nici-o importanta daca radacinile sunt inghesuite am si eu una acasa si inca o tin in ghiveciul in care am cumparat-o