Întrebare recomandată | Musat_Nicoleta_1994 a întrebat:

Buna lume! Dati-mi va rog niste idei cum sa imi amenanjez camera care e in forma de dreptunghi. Vreau niste idei de paturi, de usa, de tapet si ceva de pus pe perete. n-am nici o idee. Mersi anticipat

Răspuns Câştigător
| NutellaLover69 a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci.

Pentru mobila in mare, gen pat, dulap, birou etc. exista extrem de multe alegeri.

Pentru baza, adica forma, la pat poti alege unul sub care nu bagi cutii sau alte chestii, adica pe margini are plansete de lemn pana in podea. Acele plansete ar putea avea sertare in care sa iti pui haine sau diferite obiecte.Pentru design-ul patului cel mai "la moda" sunt culorile simple, adica asternutul si pernele albe, iar restul o culoare simpla, pastelata, gen un movaliu deschis.

Trebuie sa ai grija ca mobila sa se asorteze, adica nu patul verde cu galbn neon si dulapul alb iar peretii albastru deschis.

La capitolul dulap poti avea jos in jur de doua sertare pentru pantofi, genti etc. iar in sus o sina de care sa agati umerasele.Din nou, culoarea depinde de restul mobilei.

Daca ai televizor ai putea sa il pui in biblioteca, adica ai rafturile cu carti langa perete si lasi un loc liber special sa pui televizorul acolo.La asta ai grija unde si cum il pui, adica daca stii ca te uiti la televizor din pat aseaza-l in asa fel incat sa vezi bine din pat.

Biroul poate avea o biblioteca si el (vezi sa nu pui biblioteca si la tv si la birou, ar arata urat) sau doar niste rafuri deasupra lui pe care sa iti pui caiete (daca esti studenta sau eleva) sau orice vrei tu, poate avea si el sertare si PC sau laptop daca ai.

Desigur ca iti va trebui lampa, diferite suporturi de pixuri sau alte accesorii, pe care le aranjezi asa cum iti place tie.

In camera mai poti avea de exemplu un fotoliu din acela ca o minge dezumflata, poti avea tabureti, daca faci exercitii sau yoga sau orice altceva de genul iti poti face un coltisor cu o saltea de yoga, poti avea o masuta pentru cafea, poti agata de usa un suport pentru esarfe sau eu stiu ce, poti avea si o canapea, orice ti-ar placea tie.

Daca ai o fereastra mare, lasata mai jos poti amenaja un fel de mini canapea (nu stiu cum sa-i zic), din aceea care e fix sub fereastra si stai pe ea si te uiti afara.

Ai numai grija la combinatiile de culori ( trebuie sa se potriveasca cu peretii, covor sau mocheta, alte obiecte atarnate de pereti, usa s.a.m.d.)

Dupa ca ti-ai facut o idee despre ce vrei sa ai in camera cauta prin magazine mobila, covoare, lenjerie de pat, pernute decorative, tablouri micute, vaze cu flori, orice fel de accesorii iti plac tie.

Un model de amenajare ar fi:
patul la perete in mijlocul camerei, biroul sub fereastra, intre pat si perete, dulapul iar televizorul in fata patului.

Bine, acum nu stiu daca s-ar potrivi la camera ta pentru ca nu stiu cat de mare e, cum sunt situate usa si ferestrele, dar sper ca te ajuta cat de cat.

Pentru mai multe idei cauta pe Google imagini cu diferite camere, intra pe Youtube si vei gasi si acolo tot felul de tutoriale, cum sa amenajezi, cum sa decorezi, cum sa le faci chiar tu singura, o multime de nebunii.

Sper ca te ajuta raspunsul, fundita? happy

3 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

CaUTA pe google : teenage girl room si gaseste o groaza de poze pentru inspiratie

| Peridava a răspuns:

Este o camera de camin sau de acasa?
Daca e de camin (vorbesti de paturi!) practic ar fi ca pe usa sa va puneti oglinda (nu ocupa alt spatiu) iar pe pereti rafturile de carti. Usa e la un capat, la mijloc? Paturile pot fi aranjate in functie de pozitia usii.

| Lupasliviu a răspuns:

Buna, iti dau un site unde gasesti tapete pentru usi, geamuri si pereti poti decora foarte frumos cu ele mi-am luat si eu.
http://hainefashion.eu/cadou_stickere_decorative/
O zi buna!