| elenasofia a întrebat:

mi s-a stricat programatorul de la masina de spalat.ce as putea face? (fara a aplela la un instalator)
Urgent, dau funda!

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca s-a stricat programatorul si nu vrei sa apelezi la un instalator, trebuie sa scuturi puternic furtunul de la dus, lasi sa curga apa rece vreo doua minute la robinetul la chiuveta si aprinzi/stingi de cateva ori becul la baie. Daca nici asa masina nu isi revine trebuie NEAPARAT sa apelezi la un depanator.

| express11 a răspuns:

La instalator.nu ai ce face. poate este pompa de apa, etc...

| express11 a răspuns:

Jos ai daca scoti spoiler-ul o gaura acoperita.desurubezi capacu, cureti filtru, sau ce ai acolo.incerci daca merge, daca nu chemi un mecanic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cumperi alta

| elenasofia explică (pentru suntserios):

Nu o am nici de 1 an.A costat 200 de lei.Ti se pare usor sa vorbesti.

| suntserios a răspuns (pentru elenasofia):

Deci nu stii ce sa ii faci tu, ca daca ai sti nu ai mai intreba
pe cineva care se pricepe nu vrei sa chemi

singura solutie e sa iei alta desi daca o ai de un an inseamna ca e in garantie

| stlucian a răspuns (pentru elenasofia):

P.S. Dac o ai de asa de putin timp in functie de marca sunt servic-uri care se deplaseaza la client in astfel de cazuri(in garantie)
Personal detin o masina Indesit si s-a defectat in garantie(placa de comenzi) si au venit baietii acasa fara nici o problema(norocul meu ca mai avea vreo 2-3 luni)thumbs up

| relian a răspuns:

Daca ai cumparat-o noua ar trebuie sa ai si un manual al ei ok? Ei la sfirsit in acea carticica ai coduri si iti explica ce butoane sa apesi pentru a detecta ce cod este.Se apsa 2-3 butoane, dar asta depinde de model, scrie in acea carticica si pe ecran va apare un cod format din ceva cifre.Cauti acel cod acolo in manual si in dreptul codului scrie ce problema este. Daca cumva este computerul de bord aia e va trebui sa cumperi alt bord.Cauti pe net apoi aceasta piese electronica, vezi cit costa, dupa care stii ce trebuie sa faci sa cumperi bord ori alta masina.Dar daca ai garantie suna, ori mergi la ei si trebuie sa tio repare firma respectiva. Daca nu mai este in garantie asta e ai optiunile ce am spus.Bine asta daca este bordul acel computer sau cum se mai numeste.De cele mai multe ori asta se defecteaza la masinile de spalat. Uneori se merita sa cumpri alt bord alteori mai bine cumpri alta masina daca e ieftina cum este in cazul tau.200 de lei e nimic, cred ca mai bine cumpri alta masina decit bordul care probabil costa tot cam atit.Bafta oricum.

| stlucian a răspuns:

Deci cam cum se manifesta? Poate e infundata jos la pompa de evacuare.Ce masina? Model? E sigur programatorul? De unde stii? Eroare pe afisaj/LED-uri de control.Mai multe detalii pentru ca altfel tot la un tehnician/depanator masini de spalat ajungi.

| elenasofia explică (pentru stlucian):

Daca vreau sa o pornesc nu ma lasa sa dau pe niciun program ..am desfacut-o si sa vad daca nu e infundat vreun furtun, dar totul e ok.Pur si simplu nu ma lasa sa o programez.

| stlucian a răspuns (pentru elenasofia):

Poate fi intrerupatorul de la hublou/usa. Apasa usor mai tare pe el. Fara suparare dar ce masina/model! Am mai intrebat aceste lucruri! Ca sa-mi dau seama de ce fel de programator foloseste si ce erori pot sa apara daca e vorba de o eroare sau de vreo defectiune.

| elenasofia explică (pentru stlucian):

Bosh Max 7

| stlucian a răspuns (pentru elenasofia):

Daca da vezi in manual la sfarsit remedii posibile acasa:

http://manualedeutilizare.com/......ae20365by/

| elenasofia explică (pentru stlucian):

Are afisaj mare, in rest e cam tot asa

| stlucian a răspuns (pentru elenasofia):

Uita-te aici:

http://www.bosch-home.ro/......-rufe.html

si spune-mi exact ce masina ai sau deschide hubloul si trebuie sa ai o eticheta cu un cod de bara unde scrie si modelul de masina. Ceva de genul "WAQ28461BY".Desi par la fel sistemul de programare e usor diferit la fel si partea electronica.

| Andrei7520152 a răspuns:

De unde esti sigura ca e programatorul? In fine. Se poate repara (fie daca e din partea mecanica sau electronica). Cauta pe cineva specializat. Poate exista cineva in orasul tau... poate nu. Dar nu te astepta sa fie usor (se poate sa fi nevoita sa cari masina pana la el). si mai sunt din astia care taxeaza inuman pentru o treaba foarte simpla. Unde stau eu se poate repara partea electronica pentru vreo 20-80 de ron.