| PetrusEmanuelMihai a întrebat:

Buna Seara! Am si eu o intrebare. Vreau sa planteze un prun se poate planta un lastar de prun fara radacina daca il tai lastarul tanar fiind de prun si sa-l plantez in pamant ca lastarii de vita de vie se poate si asa?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna dimineata! Nu inteleg cum e lastarul de prun dar cred ca spui de acei pui de pruni care cresc in jurul prunilor maturi, da? Daca puiul de prun ete maricel, cca 1 metru il poti planta unde vrei tu, numai primavara dupa ce au acei mugurasi.Trebuie udati pana le da frunza. Daca puiul de prun ared oar cativa centimetri...slabe sanse sa se prinda, pentru ca are radacina micuta si sensibila.

| PetrusEmanuelMihai explică (pentru anonim_4396):

Ma refer la crengutele din jurul prunului pe care se fac frunze si prune la ala ii zic LASTAR

| anonim_4396 a răspuns (pentru PetrusEmanuelMihai):

Daca e crenguta fara radacina, nu poti planta. Nu se prinde, nu face radacini ca vita de vie. Numai puii ce ies din pamant e langa prun ii poti scoate cu o cazma si planta. eci plantezi orice are radacina, daca nu are radacina, nu se prinde.