| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara!
Am un trandafir care s-a cam ofilit (de la florărie), iar mama mea mi l-a cerut să-l plateze.
Credeţi că acesta s-ar putea 'prinde'? Mulţumesc şi o seară bună!

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu prea ai sanse.Incearca totusi.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

La florarie plantele sunt puse intr-un pamant care contine multa turba.Acest pamant insa pierde rapid mineralele de care are nevoie planta, asa ca trebuie mereu completat.In pamant s-ar putea sa traiasca mai bine, daca nu e atacat de daunatori sau de ploi acide.

| HereToHelp a răspuns:

De obicei se ia un "pui". E posibil sa se planteze, nu conteaza faptul ca e ofilit, oricum o sa se duca cu totul, la anul rasare daca e ceva

| Neo12 a răspuns (pentru HereToHelp):

Ştiu că nu contează că e ofilit. Eram interesată de plantare. Chiar arăta foarte bine, însă nu ştiu dacă se prinde.

| HereToHelp a răspuns (pentru Neo12):

Merita sa incerci, oricum o sa se duca de tot. Ce ai de pierdut? Bine, poate vrei sa il lasi sa se usuce cu coada in sus, sa il poti pastra tongue