| KrisTian_Edy_1993 a întrebat:

Buna,TPU! Am doi perusi,cred ca sunt amandoi masculi, si ii am de cativa ani.As vrea sa ii imblanzesc. Puteti sa imi dati sfaturi? Si as vrea sa stiu daca imi va lua mai mult timp sa ii imblanzesc avand in vedere ca ii am de mai mult timp.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SofMaria a răspuns:

S-ar putea sa dureze mai mult sa-i imblanzesti daca s-au obisnuit sa fie mai salbatici, dar am un site care te poate ajuta cu imblinzitul lor:animaledecompanie.info/zburatoare/papagali-perusi/informatii-utile-legate-de-perusi.html

2 răspunsuri:
| BarnaCamelia2001 a răspuns:

Pai... este simplu, dar trebuie sa ai in vedere un singur lucru : incerca sa incepi "prostindu-i " daca pot spune asa. Si cum sa faci asta? Asa de usor : incepi sa ii tii pe deget, sau langa tine dar pe intuneric sau sub patura, incetisor incepe sa faci lumina putin cate putin, in asa fel incat sa te vada, pe tot parcursul "lectiei " vorbeste cu ei intr-un fel ca sa ii linistesti si sa ii faci sa aiba incredere in tine : "O sa fie bine!" " Ai incredere! ", sau ceva de genul. Iar seara poti sa ii scoti din cusca si sa ii lasi sa zboare prin camera sau cand nu au mancare sa ii pui in mana si sa ii lasi sa manance mei din mana ta. Daca mai ai intrebari, poti sa ma intrebi orice!

| SofMaria a răspuns:

Da, s-ar putea sa dureze mai mult sa-i imblanzesti dar stiu un site care te poate ajuta:
animaledecompanie.info/zburatoare/papagali-perusi/informatii-utile-legate-de-perusi.html