| Vasianto43 a întrebat:

Buna tpu.am o intrebare. poate fi folosita o cositoare electrica pe post de generator electric? daca da spuneti-mi cum.cositoarea e marca honda.va multumesc

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Motorul masinii poate produce benzina?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se poate. Cumperi un panou cu celule fotovoltaice, il atasezi la motocositoare si la firele care alimenteaza motorul vei obtine curent. Va merge numai cand este soare dar asta e!

| mihai69 a răspuns:

Cositoarea (și cam 95% dintre restul aparatelor electrocasnice cu un motor electric - cu excepția mașinilor de spălat care au ceva motoare mai speciale) folosește un motor electric serie (universal), care NU e reversibil (nu prea poate fi folosit și în regim de generator). Așadar, răspunsul e nu.
Dacă vrei să faci un generator eolian, fă rost de un alternator auto.
Dacă vrei să faci un grup electrogen (motor termic - generator electric), mai bine cumpără unul „de gata" - e mai sigur.