| Razvan892 a întrebat:

Am un frigider pe care nu l-am mai pus in functiune de vreo 2 luni, mergea perfect, nicio problema. Azi cand l-am pus in priza becul se aprinde, dar in el nu se aude absolut nimic, nu se intampla nimic. Imi poate spune si mie cineva ce se intampla, de ce nu mai functioneaza? Era in stare perfecta...

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De ce trebuie sa se auda ceva in interior? Nu ai spus ce frigider au, cu compresor, fara etc.Si daca este mic nu prea ai ce auzi ca nu prea face zgomot. Eventaul tragel de linga perete baga-l in priza, dai drumul si asculta la spate acolo jos, vezi daca se aude ceva.Nu stiu ce frigidr ai, de ex daca ar fi cu compresor ar trebui sa aiba ventilatorsi inauntru si acolo sub pe la compresor, deci ceva ar trebui sa se miste.

| Razvan892 explică (pentru relian):

Frigiderul e Indesit, e nou, adica nu e de ala batranesc. Pur si simplu nu se aude absolut nimic in el, ca si cum nu ar fi in priza.

| relian a răspuns (pentru Razvan892):

Oricum tu nu ai ce sa-i faci, trebuie sa vina un meserias, sa verifice.Si inca odata iti spun nu trebuie sa se auda in el nimic.La spate jos acolo este compresorul, acolo trebuie sa se auda nu inauntru in frigider.Ar putea foarte bine sa fie de la termostat, sa fie pus stiu si eu intr-o pozitie de OFF, deci ceva foarte simplu, ori daca are ceva alte butoane pentru defrost chestii de genul asta.Verifica termostatul daca nu cumva este inchis si atunci normal ca nu pleaca.Asta ca ai spus ca lumina se aprinde, deci curent electric are.

| Razvan892 explică (pentru relian):

Eu spun ca nu se aude nimic la spate, normal ca la spate, doar nu inauntru... Eu am intrebat doar sa stiu daca e ceva grav sau ceva minor, in fine...

| relian a răspuns (pentru Razvan892):

Daaca curent are, probabil e de la termostat. Icearca sa invirti termostatul si sa auzi un clik, stinga dreapta, vezi tu si lasa-l in priza citeva minute sa vezi ce se intimpla.

| relian a răspuns:

Compresoarele de la frigider mai au un releu exact pe compresor, s-ar putea sa fie si de acolo.Dar daca verifici termostatu si tot nu merge e mai bine saduci un meserias.Asa nu te pot ajuta, tu nu ai scule, plus ca nu putem vorbi direct sa iti spun ce si cum sa verifici.

| stefannnl a răspuns:

Suna la baietii astia poate te pot ajuta ei cu un sfat, se pricep foarte bine! Mi-au reparat frigiderul si mie si la vreo doi vecini http://bpmatic.ro/contact/

Daca te ajuta FUNDA?