| gametraker a întrebat:

As dori sa stiu daca as putea lipi niste fire fara pistol din acela. Rezultatul sa fie asemanator dar cu ceva de prin casa. Gen cui incins, ceva cu baterii nush la ceva de genul mam gandit. Sar putea? Si imi cer scuze daca nu am incadrat la categoria potrivita. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Imprumuta un pistol. Ce vrei tu sa faci nu o sa iasa sau o sa faci "lipitura rece" (contact imperfect) Ca si decapant foloseste aspirina doar in cazul in care nu gasesti pasta decapanta (vezi poate iti da tot cel care iti dasi pistolul) pentru ca miroase ingrozitor si este inecacios fumul de la aspirina topita. (daca lipesti mult cu asa ceva o sa inceapa sa te usture pe gat).

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Stan_Sorin_Eugen_1973 a răspuns:

Caznd am citit ce ai scris am inceput sa zambesc.Eu am incercat, si am reusit sa fac cateva lipituri.Iti trebuie o bucata de fir de cupru (obibatoriu cupru)dintr-un cablu electric(de preferat cu diametrul cat mai mare(2-3 mm)in lungime de 4-5 cm.Iii faci la un capat o bucla mica.Iti mai trebuie o aspirina (romanesca) si fludor pentru lipit(nu este bun fludorul cu care se fac lipituri la tevile de cupru). Primzi sarma de cupru cu patentul, o incalzesti, pui capetele cablurilor pe care vrei sa le lipesti pe pastila de aspirina, cu sarma de cupru incalzita pui pe capetele cablurilor care se afla pe aspirina.In acelasi timp pui si putin fludor pe capete cablurilor. Poti face operatia asta la fiacare bucata de cablu in parte pentru ati fi mai usor. Dupa ce cositorul a aderat la caburi, pe o bucatioca de lemn(tocator)pui unul langa altul capetele cablurilor, incalzesti sarma de cupru si lipesti cele 2 cabluri, eventual mai adaugand fludor.iti va reusii suta la suta.Rolul aspirinei este de a decapa cablul si de a face cositorul sa adere mai repede. Suces