Întrebare recomandată | AndreasfromMetallicA a întrebat:

pentru cresterea plantelor in sera cu deficit de lumina,in loc de lumina cu UV, se pot folosi si lumina LED-urilor albe? Multumesc

Răspuns Câştigător
| smart01 a răspuns:

Salut Andreas,

Corpurile de iluminat trebuie alese in functie de dimensiunile incaperii pe care doresti sa o iluminezi si de plantele pe care le cresti tu acolo.

In cazul in care ai o la dispozitie o intreaga hala industriala, iti recomand sa ceri parerea unor specialisti in acest domeniu. Iti las mai jos un link al unei companii care comercializeaza solutii LED, sunt sigur ca daca ii contactezi, acestia vor putea sa iti raspunda la intrebarile tale.

http://lightsmart.ro/iluminat-led-industrial

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

O sera nu are cum avea deficit de lumina, deci daca e cum spui nu o mai poti numi sera, poate o camera cu lumina artificial.Dar asemenea constructii nu se folosesc pentru productie, poate doar pentru experiemnte.O sera este o constructie din sticla si metal, ori lemn deci are lumina indeajuns pentru ca plantele sa creasca.Deci o sera nu foloseste absolut nici o sursa de lumina artificial gen UV sau led ce mai spui.Doar daca sera na devinit intre timp altceva, poate nu mai stiun eu.

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Lămpi uv, creste mai repede

| Stoicanoiu_Razvan_1989 a răspuns:

Depinde ce plante, dar în general se folosesc lămpi uv pentru o creștere mai rapida