| xDanyxDany a întrebat:

vreau sa ma apuc la cineva sa podesc un pod la o casa si nu stiu cat sa-i cer pe caratul a 7 metri cubi laughing de scandura la etajul 2 al casei. Cam cat sa-i cer? dati-mi va rog o idee, suntem 2 baieti si pe podit am stabilit pretul dar pe carat inca nu

2 răspunsuri:
| iSwag a răspuns:

7 metri cubi? Esti nebun? Tata lucreaza in silvicultura si ma ia cateodata sa imi arate ce face. Am vazut cate o "masina" care transporta 3 metri cubi si mi s-a parut mult.

Eu as cere pe putin 1000 de lei. Depinde si de specie... daca trebuie sa cari 7mc de stejar spitalizarea sa nu pui in pret ok?

| smart01 a răspuns:

Salut Dany,

O sa iti descriu mai jos modul meu propriu de a calcula pretul corect pentru o sarcina:

1. Prima data scriu pe hartie o suma de bani pe care mi-as dori sa o castig lunar, o suma cu care as fi multumit. Sa zicem 3500 de lei pe luna.

2. Impart suma de mai sus la 168. 168 e numarul aproximativ de ore lucratoare dintr-o luna (8 ore pe zi x 21 de zile lucratoare intr-o luna). Plecand de la 3500 de lei, rezulta 20, 8. Asta e pretul pe ora, 20, 8 lei.

3. La ultimul pas, faci inmultirea. Cate ore estimezi ca va dura operatiunea x pretul pe ora. Daca sunteti mai multi, evident, inmultesti si cu numarul de oameni. In exemplul meu de mai sus, daca sunteti 2 baieti si estimati ca o sa va ia 5 ore de munca caratul scandurilor, 2 x 20, 8 x 5 => 208 lei. happy

Sper ca ti-am fost de ajutor si de acum incolo o sa iti faci calculele mai repede. happy