| andreicluj a întrebat:

Buna ziua!
Intrebarea mea este : Am o casa de 170-180 mp, construita din caramida, pereti au o grosime de circa 30-35 cm si in viitorul apropiat vreau sa ridic o mansarda oare rezista casa (fundatie) sau trebuie facute ceva cercetari de fundatie laughing, trebuie facut ceva proiect de renovare? Mansarda o fac de lemn as vrea sa stiu costuri si ce hartogaraie trebuie. Multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de autorizatie de construire si pentru aceasta iti trebuie o documentatie, intocmita de o persoana autorizata. Acesta iti va putea spune si daca va rezista actuala constructie. Intreaba la primaria ta sau la cei care construiesc si iti vor putea indica persoana autorizata.

| dydy22 a răspuns:

In primul rand te uiti pe proiect si vezi ce latime si c adancime are fundatia, vexi daca este pe cuzineti. si pe urma te duci la primarie si vexi daca ti se va perminte sa construiesti mansarda, pe urma consulti un arhitect. si eu o sa urmez sa fac o mansarda. la materiale sunt mai multe de povestit

| Mihaela1964 a răspuns:

Trebui sa vorbesti cu un inginer constructor care va vedea ce fundatie ai la casa si daca aceasta suporta ridicarea unei mansarde. Pentru asta ai nevoie de autorizatie de constructie, care costa destul.