| dEutSa_8892 a întrebat:

Cam cat ar costa sa-ti construiesti o casa? cu aproximatie?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Depinde de viziunea ta, de cati oameni lucreaza la ea etc. Am cunoscut un cuplu de artisti (el pictor, ea fotograf) care si-au facut o casa, cu tot cu teren, cu 15000 de euro. Undeva pe langa bucuresti, cu o curte mica, iar casa e tip garsoniera. O camera-studio foarte mare, baie, bucatarie. Nu au avut angajati, au lucrat ei si inca 2-3 prieteni, de la fundatie, la decoratiuni. A iesit super.

38 răspunsuri:
| Adrian_Bleoju_1985 a răspuns:

Depinde cat de mare o faci

| Keny_9474 a răspuns:

Anul acesta as vrea sa construiesc o casa si as vrea sa imi spune-ti un pret cu aproximatie daca aveti idee.Amprenta la sol 100mp,PARTER-living,bucatarie, baie, dormitor.ETAJ-3 dormitoare si o baie.Multumesc

| robertsky a răspuns:

Constructia unei case depinde de mai multi factori.
Terenu pe care vine construit, din ce materiale se face structura de rezistenta, beton, lemne, metal, suprafata construita, nivelul de etaje, finisajele folosite, timpul alocat constructiei {poate fi tridicata in 3 luni 9, 12 in functie de dimensiune}.
Casa din imagine 60 mp, utili, amprentat la sol, fara teren si utilitati a costat 15000 euro,(250 eu/ mp) cu finisaje interior granit in bucatarie, bambus in living doar 2 ex, instalatia de incalzire solara, si eu mam ocupat de toate lucrarile aferente, proiectare, deviz, autorizatii, constructia in sine, designul interior si a fost ridicata si finalizata in 3 luni!
In concluzie se poate face si ieftin si calitate fara sa te coste la preturile aberante care au fost in romania si sunt inca!
Cine vrea sa vada pozele le pot trimite pe msg sau mail

| amapopa a răspuns:

Buna. Pe www.uberhause.ro gasesti un configurator de preturi in functie de proiectul care iti place. Succes!

| Costcasa a răspuns:

Daca doresti un raspuns detaliat si la zi la intrebarea cat costa o casa in 2011 intra pe siteul http://www.cat-costa-o-casa.ro

| fantanailie a răspuns:

Nu se poate face un calcul decat dupa ce vedem terenu,locatia, proiectu, si pretentile

| fantanailie a răspuns:

35.000 euro costa ce vrei tu nu-i nevoie de 15 oameni sa se bata cap in cap ai nevoie de 4 oameni care stiu ce au de facut

| valentina_9239 a răspuns:

In aprilie 2011 as vrea sa construiesc un "duplex", suntem 2 surori si vrem sa facem o casa cu un perete despartitor. Terenul l_am cumparat deja... e undeva langa buc. 400mp. fara utilitati.(trebuie sa fac fantana forata.Casa am vrea sa o facem 140 mp(utili)la sol. P+m.Nu avem inca proiectul dar o sa fie ceva gen :2 livinguri, 2 buc si 2 bai(fara cada) la sol. Iar sus 4 camere si 2 bai+cada.Stiu ca sunt multi pasi de parcurs.Insa marea problema e ca avem ceva cash, undeva in jur de 30000 cu tot cu proiect+acte...Are cineva vreo idee de cat m_ar costa totul LA CHEIE?
Multumesc, daca se poate astept raspunsuri.

| balkansmart a răspuns:

Http://www.wix.com/balkansmart/case ai aici raspunsul cam cat costa o casa in functie de marimea ei putem detalia prv daca exista interes real