| anonim_4396 a întrebat:

Cand se planteaza lalelele?

Răspuns Câştigător
| TipulVerde a răspuns:

Cand sunt in stadiu de bulb.

13 răspunsuri:
| DenissaDeea a răspuns:

Daca vrei sa ai lalele frumoase le plantezi toamna.lalelele se planteaza toamna bulbi, daca vrei sa pui rasad de lalele se planteaza primavara...

auran
| auran a răspuns:

Perioada ideala pentru plantat este toamna, in septembrie, si se poate intinde pana in noiembrie (in functie si de vreme).

mariana
| mariana a răspuns:

Lalele se planteaza de regula, prin luna septembrie, pentru ca ele sa infloreasca in anul ce urmeaza. Daca acum ti-ai cumparat bulbii de lalele, poti sa-i plantezi si acum numai ca, acestia nu o sa infloreasca in acest an ci, doar in anul urmator.
Ca regula, dupa inflorire, bulbii de lalele se scot din pamant si apoi ei sunt replantati, doar in luna septembrie asa cum am precizat mai sus.

| Delia 75 a răspuns:

Aceste plante necesita locuri insorite si un compost usor fertil, in care se mentine o permnenta umiditate. Plantarea bulbilor se efectueaza in septembrie, intr-o compozitie de pamant de flori amestecat cu putin calcar. Udarile trebuie sa fie regulate si se intensifica cand plantele incep sa creasca.

| mami a răspuns:

In complectare ce a scris mihaelacorlade- dupa ce se scutura forile se taie tija si se lasa frunzele caci bulbul are nevoie de ele pentru dezvoltare
iar dupa ce frunzele se vestejesc, asta se intimpla in iunie (depinde si de zona in care locuiesti, cimpie deal munte) jumatatea lui iulie, se scot bulbii (cepele) si se pastreaza la loc ferit de soare dar bine aerisit
se planteaza in septembrie-noiembrie la adancime dubla inaltzimii bulbului cu virful in sus
primavara sa alegi rasad cu doua frunze pentru plantat alea sigur infloresc si in anul plantarii nu neaparat in al doilea an, sa sadesti rasadul sa se acopere cu pamint intreaga tulpina alba de sub frunze
proprie experientza eu nu scot bulbii in fiecare an ci in al doilea an
anul trecut au inflorit in curtea din fata casei vreo 200 lalele rosii iar in parcul lateral casei tot in jur de 200, aici am culori diferite, albinele au grija sa le altoiasca

| mariavinereanu a răspuns:

Toamna, incepand cu luna septembrie pana la inceputul lui noiembrie.Prefera locurile insorite sau foarte putin umbrite. Daca ai capatat lalele in ghivece de 8 Martie scoate bulbul din pamant dupa ofilire si pastreaza-l la loc uscat si intuneric.

cristian
| cristian a răspuns:

Primavara.

| mioara a răspuns:

Acum

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primavara

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toamna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toamna

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toamna