| AdrenalinTm a întrebat:

Care sunt avantajele si dezavantajele unei case pe parter?
Si care sunt avantaje dezavantaje casa cu mansarda?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Avantajul principal al casei cu mansarda este evident spatiul de locuit aproape dublu (exceptie face spatiul destinat scarii), la costuri aproape egale, pentru ca fundatia este aceeasi, acoperisul este acelasi, iar la ziduri ai in plus doar cele de compartimentare.

Nu este de neglijat nici economia la incalzire, stiut fiind faptul ca 70% din caldura sa pierde prin tavan si doar 30% prin pereti, geamuri si usi. Astfel, apare o economie semnificativa comparativ cu o casa de aceeasi suprafata, dar pe un singur nivel, pentru ca tavanul va fi pe jumatate, iar ce se pierde la parter de fapt se duce in mansarda.

Dezavantajele mansardei mi-e foarte greu sa le identific. Sa zicem ca ar fi scara interioara, desi aceasta da si un oarecare farmec casei, sau faptul ca pentru minimul de confort e nevoie de cel putin doua bai. Dar si acesta poate fi un avantaj, pentru o familie de 4 persoane o baie fiind deja destul de putin.

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Avantaj la casa cu masarda : Vei avea mai mult spatiu, Nu te va costa foarte mult din cauza ca acoperis tot trebuie sa-ti pui, atunci de ce sa nu faci podul casei locuibil pentru tine nu pentru soareci... big grin Bafta!

| spy2o a răspuns:

Daca faci cu etaj nu au acoperisul/tavanul in 2 ape, dar trebuie sa ai o structura mai sanatoasa, mai mult fier beton, ciment...Si invers.