| No10 a întrebat:

Cat consuma un calorifer electric de 2500 w pe luna? Daca este reglat la temperatura de 25-28 grade.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

In primul rind cind vrei sa incalzesti o incapere trebuie sa faci un calcul pentru a vedea de ce element ai nevoie, de ce putere sa fie ca sa poata satisface o anumita temperatura in acea incapere.Ca urmare se ia in calcul materialele din care este construita acea incapere, daca este izolata sau nu si ce grad de izolatie are, cate ferestre are, unde sint orientate, zidurile la fel ce orientare au si alti indicatori. Apoi se alegea caloriferul care va asigura temperatura ce tu o doresti.Ce poti tu sa faci este sa dai drumul la acel calorifer si sa inrgisterizi cit consuma.Adica cumva sa il conectezi printrun contor electric apoi la priza, deci va contoriza cit consuma. Faci asta o singura zi normala dupa care stii cit a consumat.Inmultesti la 30 de zile si ala esti, dai faliment.Ca sa poti incalzi o incapere cu curent electric trebuie sa ai incaperea respectiva f bine izolata, asta insemnind sa o izlezi la interior daca cumva zidurile sint din beton, din caramida pamint etc.Se izoleaza la interior cu un material f bun toti pereti si tavanul, plus podeaua cu parchet si peste pe pereti si tavan se pune rigips.Asta e cea mai buna izloare si unde poti folosi curentul electric.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Consumul depinde de marimea incaperii, de temperatura externa, de gradul de izolatie, de cate ori se deschide usa sau geamul si alti factori neprevazuti. Nimeni nu-ti poate spune cat consuma. Poti sa faci o incercare de o zi si inmultesti cu 30.