| wannabe a întrebat:

Cat costa manopera pentru un electrician sa schimbe 2-3 sigurante la un tablou electric?

10 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Trebuie să ai 15 mâini stângi ca să îţi pui măcar problema să dai bani pentru schimbarea unei siguranţe.

| wannabe explică (pentru Laura):

Siguranța este ARSĂ nu sărită și nu merge nici o priză și nici un bec în casă

| Laura a răspuns (pentru wannabe):

Păi şi ce-i aşa mare inginerie să schimbi 3 siguranţe? În fine, e alegerea ta. Maxim 10-15 lei, mai mare deranj e drumul, măcar nu-l lăsa cu gâtul uscat dacă vine pentru atâta lucru.

| wannabe explică (pentru Laura):

Dacă nu știi ceea ce faci, s-ar putea să fie mare inginerie. Tariful pe care-l apreciem noi nu știu dacă coincide cu cel al unui electrician care privește lucrurile altfel

| Laura a răspuns (pentru wannabe):

Nu ştiu pe ce lume trăieşti dar eşti pe lângă. Ţi-am spus preţul normal şi corect pentru o siguranţă şi nu mă crezi; cam care e scopul întrebării? Dacă ţi se pare puţin eşti liber să plăteşti cât vrei, măcar îi faci un bine.

| wannabe explică (pentru Laura):

„să schimbi 3 siguranţe? În fine, e alegerea ta. Maxim 10-15 lei" din asta reiese că activitatea în sine costă 10-15 lei, n-ai pomenit nicăieri că atât costă de fapt siguranța. Eu te-am întrebat de tarif (care se referă la prestarea de serviciu) nu la preț (care se referă la bunuri materiale).

| Laura a răspuns (pentru wannabe):

Greşeala mea că nu m-am exprimat complet. O siguranţă e 2-3 lei (sau mai mult în funcţie de tip). Manopera per siguranţă 10-15 lei.

| KanezuY a răspuns (pentru Laura):

Pai nu poti schimba tu?

| nukeyly a răspuns:

1. Siguranta fuzibila comunista de aia pe filet de alama tip para din ceramica
2. Siguranta automata comunista pe filet de alama din ebonita neagra cu buton rosu negru
3. Siguranta fuzibila tip cilindru din ceramica bagata in separator de plastic cu 2 sau 4 sertare
4. Siguranta automata cu clapa astea mai noi [relativ, de 15-20 ani incoace]

caz 1 2 3 le desurubezi/tragi sertar, singur mergi la magazin cu model, iei la fel si le insurubezi la loc_timp de lucru 3 minute_manopera 0-50 lei
caz 4_timp de lucru 5-15 minute_manopera 50-150 lei_depinde daca ai fire arse, aka macaroane sau pieptene intre sigurante caz in care se lungeste timpul de lucru_in totate cazurile sa fie oprit curentul din general, recomandat.

| gmateescu a răspuns:

Eu am avut un tablou electric vechi si a trebuit sa il inclouiesc. Am gasit intr-un final un electrician printr-o recomandare https://mesterilocali.ro/montare-tablou-electric