| 1337lolhax a întrebat:

Ce inaltime are un bloc de 4 etaje?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Inaltimea unui etaj de bloc este de aproximativ patru metri, in cazul tau sunt patru etaje. Deci patru ori patru fac saisprezece. Raspuns final: aproximativ saisprezece metri.

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cam 15-20m. Asta, calculand fiecare nivel cu inaltimea de 3m.

| ForeignO a răspuns:

Cam 80 de metrihappy

| Alphawolf a răspuns:

Nu are nici macar 3m un etaj. Un bloc de patru etaje are sub 15m!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@Dany: orice bloc cu 4 etaje, are 5 niveluri. Sau, la tine etajele plutesc pe undeva? Parterul cui il lasi?
Acuma...lasa ca nici cine a pus intrebarea nu-i mai destept daca a premiat asemenea duda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dany & 1337lolhax. mai ce va potriviti!
Etaj de 4 metri... Bun! Inteligent.

Inaltimea aproximativa, in functie de model poate oscila intre 15-16 m sau chiar mai mult in cazul unui " parter inalt ". Cei cu notiuni de constructii vor intelege despre ce este vorba!

| und3c3ive a răspuns:

Bv Mg. bun raspuns. Lolhax da si tu fundita celui care iti da raspunsuri corecte nu doar celor care iti dau raspunsuri. pai fac si eu ca ardnaxur. bloc fara parter?happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aproximativ 2, 80 m per etaj, deci 14 m

regis
| regis a răspuns:

Felicitari, ai ales castigator cel mai stupid raspuns laughing.
Si iata de ce: o data pentru ca inaltimea de patru metri este mult exagerata (in general inaltimea unei locuinte este 2. 4 m, deci impreuna cu planseul nu va ajunge nici macar la 3m), apoi pentru ca un bloc de patru etaje va avea si un parter, deci trebuie inmultit cu 5 nu cu patru. La valorile astfel obtinute trebuie sa adaugi inaltimea o fundatiei (deloc neglijabila), precum si inaltimea bordurii perimetrale a acoperisului. Cred ca ai primit deja suficiente informatii pentru a-ti face singur un calcul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general, inaltimea totala a unui nivel este de 2, 70-2, 80m (cu tot cu planseu). Deci daca blocul tau are P+4E, ar insemna cam 5x2, 80m=14m, sau putin mai mult, daca are parter inalt (cu magazine), sau demisol in loc de subsol, plus aticul (parapetul de la partea superioara).
Personal, prefer blocurile cat mai inalte, cu cat mai multe etaje (cel putin 20).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 metri

| Broadband a răspuns:

900m e mai inalt ca burj khalifa