| Essmeralda a întrebat:

Cine îmi explică complet cum se seceră grâul în zilele noastre?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Adica vrei sa stii cum este construita o combina si cum lucreaza.Cam mult de scris pe aici. Daca vrei intr-adevar sa stii cauta o carte si o citesti si aia e.Dar banui ca nu o sa stai tu sa citesti o carte sa stii o chestie asa minora nu? Daca doar vei sa stii asa in mare incerc eu sa explic.COMBINA este o masina, deci cu motor care asigura atit miscarea rotilor cit si restul mecanismeleor pri care griul este secerat, si pina la incarcat in alt utilaj.Deci avem un heder in fata adica ceva gen o lama cu multe cutite, alea care taie si aduna spre mijloc toate planetele de griu taiate.Cutitele taie prin forfecare plantele de griu uscate, deci toata planta, si un dispozitiv o piesa cu melc duc aceste plante spre mijlocul combinei de unde sint preluate de o banda transportoare ce le duce in interiorul combinei.Banda transportoare varsa plantele,care sau rupt,uneori sint si boabe amestecate pentru ca tot procesul asta zdruncina planta de griu care uscata fiind se rupe in bucati, deci banda aia varsa plantele, boabele etc pe niste site care salta, vibreaza etc nu mai retin cum se numesc cai sau ceva de genul asta, deci ceva ca si cum tu ai scutura ceva pe o patura dar tinuta de toate cele 4 colturi. Ceva de fapt ca niste site si plantele sint intr=un fel rupte in bucatele mai mici prin aceste scuturari.Boabele find mai grele cad de pe spic si trec prin aceste site, Sitele sint nu mai stiu exact in ce numar, dar fiecare sita are alt diametru astfel ca cel mai mic diametru lasa sa treaca doar boabele, paiele, adica restul plantei trece mai departe in acea miscare si sint lasate in spatele combinei pe pamint.Boabele ajuns la ultima sita trece prin aceasta si apoi cad intr-o cuva sa-i zic asa de unde sint preluate de un alt melc, o piesa asa in spirala sa intelegi care urca boabele intr-un rezervor, intr-un bazin zii cum vrei undeva pe spatele combinei.Bine ca toate astea nu se vad pentru ca sint acoperite de tabla.Si cam asta este asa procesul in mare.De aici, adica din acel buncar, rezervor unde stau boabele, se poate descarca intr-un alt utilaj atunc cind acest buncar se umple.Descarcarea are lot tot asa cu ajutorul unui melc care preia boabele din bubncar si le arunca afara, adica stiu si eu o remorca a une masini, tractor etc.O combina are foarte multe piese, trebuie sa le vezi sa poti intelege cm lucreaza. Daca esti curios fa rost de o carte, poate are si poze si citesti.Sa scriu asa tot aici inseamna sa scriu o carte, plus ca nu mai tin minte toate piesele, cum se numesc etc.Deci ce cauti tu este de fapt o carte nu pe cineva aici sa iti poate raspunde la asa ceva.E f mult si nu sta nimeni sa scrie povesti, carti pe aici.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
In zilele noastre, totul este automatizat, dar uite ca se mai practica si cel manual
http://obiceiurisitraditiidinhunedoara.blogspot.ro/......satul.html
O zi buna:)

| lpavel a răspuns:

Tu unde traiesti? N-ai mai auzit de combine? big grin

| Essmeralda explică:

Ba da! Dar vreau să ştiu procedeul complet happy.

| relian a răspuns (pentru Essmeralda):

Adica vrei sa stii cum este construita o combina si cum lucreaza.Cam mult de scris pe aici. Daca vrei intr-adevar sa stii cauta o carte si o citesti si aia e.Dar banui ca nu o sa stai tu sa citesti o carte sa stii o chestie asa minora nu? Daca doar vei sa stii asa in mare incerc eu sa explic.COMBINA este o masina, deci cu motor care asigura atit miscarea rotilor cit si restul mecanismeleor pri care griul este secerat, si pina la incarcat in alt utilaj.Deci avem un heder in fata adica ceva gen o lama cu multe cutite, alea care taie si aduna spre mijloc toate planetele de griu taiate.Cutitele taie prin forfecare plantele de griu uscate, deci toata planta, si un dispozitiv o piesa cu melc duc aceste plante spre mijlocul combinei de unde sint preluate de o banda transportoare ce le duce in interiorul combinei.Banda transportoare varsa plantele,care sau rupt,uneori sint si boabe amestecate pentru ca tot procesul asta zdruncina planta de griu care uscata fiind se rupe in bucati, deci banda aia varsa plantele, boabele etc pe niste site care salta, vibreaza etc nu mai retin cum se numesc cai sau ceva de genul asta, deci ceva ca si cum tu ai scutura ceva pe o patura dar tinuta de toate cele 4 colturi. Ceva de fapt ca niste site si plantele sint intr=un fel rupte in bucatele mai mici prin aceste scuturari.Boabele find mai grele cad de pe spic si trec prin aceste site, Sitele sint nu mai stiu exact in ce numar, dar fiecare sita are alt diametru astfel ca cel mai mic diametru lasa sa treaca doar boabele, paiele, adica restul plantei trece mai departe in acea miscare si sint lasate in spatele combinei pe pamint.Boabele ajuns la ultima sita trece prin aceasta si apoi cad intr-o cuva sa-i zic asa de unde sint preluate de un alt melc, o piesa asa in spirala sa intelegi care urca boabele intr-un rezervor, intr-un bazin zii cum vrei undeva pe spatele combinei.Bine ca toate astea nu se vad pentru ca sint acoperite de tabla.Si cam asta este asa procesul in mare.De aici, adica din acel buncar, rezervor unde stau boabele, se poate descarca intr-un alt utilaj atunc cind acest buncar se umple.Descarcarea are lot tot asa cu ajutorul unui melc care preia boabele din bubncar si le arunca afara, adica stiu si eu o remorca a une masini, tractor etc.O combina are foarte multe piese, trebuie sa le vezi sa poti intelege cm lucreaza. Daca esti curios fa rost de o carte, poate are si poze si citesti.Sa scriu asa tot aici inseamna sa scriu o carte, plus ca nu mai tin minte toate piesele, cum se numesc etc.Deci ce cauti tu este de fapt o carte nu pe cineva aici sa iti poate raspunde la asa ceva.E f mult si nu sta nimeni sa scrie povesti, carti pe aici.