| Barajag a întrebat:

Cu ce se poate curata un fier de calcat?

12 răspunsuri:
| mariobros a răspuns:

Nu da cu smirghel pe talpa fierului, se produc mici zgaraieturi in care se vor aduna diverse, de exemplu de la apret se aduna un fel de amidon foarte fin si curatatrea fierului va fi din ce in ce mai dificila. Incearca cu o carpa din bumbac inmuiata in otet; valabil treaba cu otetul si daca i-l pui in rezervorul de apa al fierului, se elimina calcarul, dupa care pui apa distilata sse clateste; poti freca talpa fierului de o podea de lemn( asta mergea la vechile tipuri).

| Hombre a răspuns:

Incearca si cu Triumf solutia aceia de curatat aragaze sobe etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasi un burete imbibat in otet pe locul ala o noapte. Dimineata il stergi bine bine caci se va lua.

| oareux a răspuns:

Cand i-am ars covorul cu fierul de calcat s`a lipit o bucata de covor pe fier...Mama s`a dus repede la baie ( in timp ce ma certahee hee ) si a dat u o solutie albastra si s`a luat. Adeseori ma mai pune pe mine sa iau o carpa si cu putina solutie de aia sa il sterg thinking da` nu stiu ce e aia laughing

| ...:::are a princess in a big world:::... a răspuns:

Cu o bluza ce va din bumbac pe care nu o mai porti asa mi-am curatat si eu fierulbig grin

| Cσσкiє a răspuns:

Bună dimineaţa, Ursuliko! Dacă fierul de călcat nu are funcţia de auto cleaning cel mai bine e să foloseşti apa fiartă, plată sau şi mai bine - cea distilată. Astfel eviţi cât de mult posibil formarea calcarului

.

Pentru a-l curăţa, cumpără ceva soluţie anticalcar, urmează instrucţiunile şi dizolvă soluţia, umple cu lichid fierul de călcat şi lasă-l să se încingă la maxim. Apoi apasă butonul de aburi - pe treapta unde sunt ies cu putere mare - şi-o să vezi c-o să iasă piatră pe găurele. Foloseşte o cârpă pentru a-l şterge pe talpă. Fă câteva ture de jeturi puternice şi vezi ce iese.

| tee a răspuns:

Cu Triumf. Dai cu pensula din bidon pe locul cu pricina, lasi sa stea o ora, doua, apoi limpezesti cu un burete si apa. Bafta!

| mami a răspuns:

Eu il curat pe talpa cu sare iar la calcat folosesc doar apa distilata din cand in cand pun otet, cantitatea maxima ca si apa si la temperatura maxima scot prin jet intr-un lighian apoi repet de 2-3 ori cu otet si clatesc tot cu apa distilata de cateva ori dealtfel ca si la filtrul de cafea

| cristi202 a răspuns:

Daca nu merge cu nimic, vei reusi sigur cu acestea: "MetalCleaner" si "SoftCleanser" de la Amway. Mama unui prieten al meu avea o oala de calitate, dar cu niste pete urite pe ea de vreo 7 ani si nu a reusit cu nimic sa le ia, insa cu acestea, s-au dus. Ma poti contacta pentru ele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu apa si sapun