| fs2 a întrebat:

Cu detergentul Vanish pentru pete scoate pata de perlandez? de pe haine

5 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

PRENADEZ
Poate fi diluata si spalata pata cu acetona sau cu nitrodiluant.
Acetona, da? Nu cine stie ce dizolvant de unghii cu vitamine si sclipici de la cosmetice.
Inainte de a face orice operatie de indepartare, acum si in vecii vecilor, incearca intai pe un coltisor de material dintr-o zona ascunsa, sub un tiv, pe dupa un buzunar etc. ca sa nu strici si mai rau.
Si nu mai scrie nici tu nici altu` perlandez, se zice prenadez toata ziua.
Acum, cand citesti, repeta dupa mine : prenadez. ( e mult mai usor de spus decat cuvantul ala chinuit al tau)

| express11 a răspuns:

Nu.doar cu diluant, dar decoloreaza si haina.

| niculita4tpu a răspuns:

Poti incerca cu acetona sau alt dizolvant, dar risti sa strici haina ma rau. Oricum, daca ai patat-o cu perlandez, tot stricata e, deci ce ai de pierdut?

| HiImVanilla a răspuns:

Stai, stai, stai, stai... prelandezul pătează?
dar mai important, tragi din pungă? O.o

| fs2 explică (pentru HiImVanilla):

Nuuuu am o pata de perlandez pe o bluza si nu stiu cum sa o scot...