| raul0908 a întrebat:

Cum pot inmulti vita de vie prin marcotaj?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se lasa o vita lunga, care sa ajunga pana unde vrei sa tragi butuc nou.o ingropi la 20-25 cmin pamant si scoti capatul in locul dorit.vita se va hrani din butucul vechi, pana va prinde radacini proprii. daca e hibrid dupa doi ani o poti taia de la butuc. daca e nobil nu o poti taia caci pierzand legatura cu altoiul cred ca se salbaticeste, sau se hibrideaza.

| CLAUDIUBRETT a răspuns (pentru anonim_4396):

Hello! vin cu o intrebare si o completare:-1) aceasta operatie se efectueaza primavara sau toamna?
-2) completarea-daca vrei ca butucul sa ramana pe loc e bine sa fie ingropata coarda cam la 60 de centimetri adincime. daca vrei sa fie mutat poate fi si mai la suprafata.Fiti sigura ca nu se hibrideaza nici nu se salbaticeste, eventual daca zona e predispusa la filoxera atunci poate fi o problema acest mod de inmultire pentru altioi, fiind mai sensibila.Stiu asta de la un cultivator meserias! O zi buna!