| Bony_Bony_1998 a întrebat:

Cum pot sa lungesc tuica de prune facuta acasa? Ce pot baga la 6-7 kg sa fac 10 kg de exemplu. Dar sa nu piarda mult din gust.?

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Tuica se obtine prin distilarea borhotului din fructe, in cazul de fata, din prune. Singurul ingredient cu care se poate lungi un alcool de o anumita tarie, este alt alcool de aceeasi tarie. De obicei, se foloseste alcool alb, obtinut din cereale, dar se pierde din aroma de pruna autentica. Unii vor observa, altii se vor face ca nu obsearva, pentru ca alcoolul tot alcool ii, de asemenea celor din prima categorie, daca le face chelnerita ochi dulci, uita ca beau poshirca.

regis
| regis a răspuns:

Tuica este deja distilata? Nu prea ai cum sa o lungesti in halul asta, intrucat ar presupune un adaos de 50%.
Daca nu e distilata, o poti inmulti adaugand peste fructe sirop de zahar, care o va inmulti cu cca 780 de ml pentru fiecare kg de zahar adaugat. Atentie, cauta si reteta inainte, ca de la prea mult zahar s-ar putea sa nu mai fermenteze.

| neutrino a răspuns:

Vrei sa faci tuica sau zeama de prune?

| doctorandus a răspuns:

Alcool metilic, dar doar daca vrei sa faci puscarie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ceai de prune poti adauga apa distilata.
Se mai numeste si cacau, produsul obtinut.
Oricine isi va da seama de "lucrare".
Practic o strici pe toata.