| DanGeros a întrebat:

Cum pot sa scap de sobolani pentru totdeauna? Am pus otrava dar tot vin in continuare. imi intra chiar si pe canalizarea de la WC.

Răspuns Câştigător
| furios4you a răspuns:

Cheama o firma specializata. nu dai cu otrava in baie pentru ca o sa vina din nou. "casa" lor e in alta parte. daca stai la bloc inseamna ca la subsol e problema. pune acolo otrava sau custi speciale

3 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

Ia-ti un martan sau o matarolling on the floor si scapi urgent de problema.eu aveam un vecin care facuse crescatorie de sobolani si soareci[depozita cereale si alte chestii din astea], care ma invadau si pe mine.am incercat cu otrava, malai cu ghips, etc.geaba.mi-am luat un pisic si o pisica.de atunci nu mai am nicio bataie de cap.rolling on the floor

| MarianBentu a răspuns:

Apeleaza la o firma ddd, nu te apuca de mutilat sobolani… www.euro-prest.ro

| aliasnimeni a răspuns:

Salut! Toti de aici spun despre capcane pisici si otravuri. Dar eu iti zic metoda aplicata de mine, pentru a scapa de sobolani. O sa iti para o metoda poate un pic barbara si nu o sa fie pentru totdeauna, ci doar pentru vreo 7-8 ani, dar la mine a dat rezultate. Asa ca citeste cu atentie.
Sobolanii au un simt foarte dezvoltat. Ei simt cand unul din ei are vreo boala si atunci, ori fug, ori nu se vor mai imperecheaza cu acel individ. Mai intai am facut rost de o cusca (capcana) din gratii cu capac cu arc (gasesti pe la tara, pe la batrani). Am pus momeala, am lasat-o peste noapte sa prind un sobolan. A doua zi m-am dus la cusca, cu un patent si un foarfec rezistent si bine ascutit si bine inteles ca sobolanul era inauntru. Apoi am manevrat cusca astfel incat sa ii iasa printre gratii cate o parte a corpului (picior, coada etc). I-am apucat cu patentul si i-am taiat cu foarfeca 2 picioare (cam de la cot), iar pe unul l-am zdobit cu patentul. I-am taiat coada, urechile si nasul. Apoi cu o spita de bicicleta ascutita i-am scos un ochi si i-am impuns pulpele din spate. (L-am mutilat cu scopul de a sangera dar fara sa moara.) I-am lasat un picior intact sa se poata misca totusi cate putin in cusca. Apoi l-am lasat acolo in cusca vreo 4-5 zile in locul pe unde de obicei treceau foarte multi sobolani asta ca sa se apropie de el si sa-l adulmece cat mai multi. In maxim o saptamana nu mai era zare de sobolan pe proprietatea mea. Asta timp de vreo 8-9 ani cand vad ca iar a inceput sa apara cate unul sau 2 pe an. Atunci prindeam cam 7-8 sobolani pe zi in capcane. Si poate n-o sa-ti vina sa crezi dar metoda asta asa ''barbara'' o stiu de la o maicuta. Sper sa functioneze si la voi.