| luana_popa a întrebat:

Cum poti indeparta petele de pe o cada din fibra de sticla?

Răspuns Câştigător
| florentina_zaharie a răspuns:

Eu folosesc produse pe baza de clor, gen Domestos. Aplici pe toata suprafata cazii uscate, lasi o ora, apoi freci bine cu un buretel si clatesti bine bine. Daca ai pete "incapatanate" de calcar, incearca Cilit (dar asteapta intai sa se usuce cada!

7 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Trebuie sa apelezi la o firma specializata(in reemailat cazi de baie) deaorece o cada din fibra de sticla necesita un alt tratament decat o cada veche.

assiris
| assiris a răspuns:

Depinde ce fel de pete sunt. Daca sint mai vechi si nu prea au tendinta de a se curata, singura solutie este reemilarea cazii. O poti face singura cumparind un chit de email pentru cazi sau apelind la o firma specializata

| carmen_5367 a răspuns:

Produsele tip domestos cif chestii de genul curata suprafetele dar ataca si smaltul cazii si apoi va fi si mai greu de curatat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de pete?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa o finisezi? este o pasta speciala cu care se finiseza cazile de fibra pentru scoaterea petelor si zgariturilor.ai nevoie de masina(flex)burete si suportul cu scai pentru burete aplici pasta pe burete si pe cada si ii dai drumu, numa avut grija nu apasa k daca vana este alba o ingalbenesti si ingreunezi problemele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.e-tutorial.ro/cum-sa-albesti-o-cada.html la mine a functionat varianta cu detergentul de rufe. ieftin si bun

| dana_ruslea a răspuns:

Daca te referi la petele de calcar si alte depuneri minerale, incearca produse speciale pentru asa ceva (dar asigura-te ca scrie pe eticheta ca produsele respective sunt bune si pentru fibra de sticla!) - acestea contin acid fosforic, deci ai grija sa pori manusi!-. Daca, in schimb, vorbeai de pete de vopsea, ulei, adezivi, etc, foloseste o laveta uscata, pe care o imbibi cu putina acetona sau alt solvent care sa nu fie prea toxic pentru tine, si freci usor cada uscata. Spor!