Cum sa-mi decorez casa de Craciun?

Simti deja spiritul Craciunului? Abia astepti sa impodobesti bradul? Ei bine, chiar daca mai ai de asteptat pana sa pui globurile in brad, poti sa incepi sa-ti decorezi casa pentru sarbatorile de iarna si sa creezi atmosfera specifica. Iata cateva idei creative, simple si necostisitoare:
1. Decoreaza totul cu funde si panglici
  • Leaga panglici generoase in forma de funda pe spatarul scaunelor, pe suporturi de lumanari, pe ghiveciurile cu flori, la clantele usilor, la draperii.
  • Fundele arata festiv iar panglicile pe care le folosesti ar trebui sa se asorteze cu restul decoratiunilor din casa.
  • Nu trebuie sa te opresti doar la culori precum rosu si verde. Alege tesaturi si modele care se asorteaza cu restul casei. Daca nu gasesti niciun model care ti se pare potrivit, atunci poti alege argintiu, auriu, verde sau rosu.
  • Alege panglici pe care le poti folosi si anul viitor (desfaci panglicile si le patrezi pentru anul ce urmeaza). Te ajuta sa economisesti si vei strange o colectie folositoare pentru anii ce urmeaza.
  • Poti sa realizezi niste funde foarte creative, in forma de floare, de dimensiuni diferite. Ca sa realizezi aceste forme, foloseste o sarma pentru sustinere.

2. Foloseste vesela si tacamuri de sarbatori pentru toate mesele din luna Decembrie.
  • Cauta prin dulapurile din bucatarie vesela cat mai festiva (farfurii rosii, verzi etc.).
  • Poti cumpara vesela cu specific de Craciun (sau orice poate arata festiv)la reduceri, in felul acesta nu vei cheltui multi bani pentru farfurii folosite doar o luna pe an.
  • Poti sa folosesti vesela de sarbatori in acelasi timp cu cea de zi cu zi si care sa se asorteze cu acestea. Poti cumpara pentru inceput blori si castroane de salate care sa fie mereu prezente pe masa si care sa puncteze atmosfera de sarbatoare.
  • Foloseste servetele rosii, chiar cu desene de Craciun, o fata de masa rosie, astfel incat sa aduca aminte de sarbatorile de iarna.Nu uita sa pui si niste lumanari pe masa.

3. Foloseste ghirlande
  • Pune cate o ghirlanda din crengi de brad la fiecare usa din casa. Bineinteles, incepe cu usa din fata, ca sa-ti primesti invitatii in spiritul Craciunului.
  • Foloseste materiale naturale, crengi de brad sau de pin, rafie, conuri de brad. Mai poti folosi si beteala, fotografii, dulciuri.
  • Daca vrei sa refolosesti ghirlandele, cumpara unele artificiale, dar ia in considerare spatiul de stocare (va trebui sa le depozitezi undeva dupa ce le folosesti).
Nu uitati de plantele “Craciunite”, foarte frumoase pentru decoratiunile de sarbatori. In afara de pomul de Craciun, cam acestea ar fi solutiile cele mai la indemana pentru decorarea casei pe timpul sarbatorilor de iarna.

Ca sa intri in atmosfera sarbatorilor de iarna cu un zambet pe buze, urmareste cateva clipuri amuzante cu catelusi!

12 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Daca nu ai bani si ai copii, coace turte dulci in diverse forme, decoreaza-le cu glazura din zahar cu lamiie, leaga-le cu snururi colorate si impodobeste bradul, geamurile, coronitza de la usa
poti inveli in staniol nuci si le legi cu snururi colorate sau argintii si decorezi bradul cu ele in loc de globuri
astfel vei avea un brad cu ornamente comestibile
din pacate majoritatea dintre noi strangem cureaua de sarbatori
oare cum se simt acei care traiesc in huzur, oare se gandesc la copiii care poate nu au nici un cadou sub brad sau nu au nici macar un brad

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca ai bani, nu este nici o problema poti ca ei contact cu o societae care se ocupa cu amenajari festive de sfarsit de an.

daniela
| daniela a răspuns:

Eu am toate oramentele pe nuante de rosu, pamblicute, globuri, fundulite, clopotei siraguri de margele... Afara am atarnat un Mos Craciun si globulete, iar pe mana curenta de pe scara am pus o ghirlanda de brad cu beculete rosii.

luciana
| luciana a răspuns:

Prin specificul pregatirii, am idei noi si creative, dar pastrez cu nostalgie special si din anii anteriori, aducand acea stare de bine, emotie si frumos, ce cu totii ne-o dorim, de sarbatori. Ganduri bune, Lucien.

| Gabystelistu95 a răspuns:

Daca stai la casa, incepe cu exteriorul acesteia. Toti vecinii si trecatorii vor fi incantati de spectacolul luminos din curtea ta, daca imi vei urma sfaturile.
Ai nevoie de cablu luminos, pe care il gasesti la magazinele de bricolaj (de exemplu: Praktiker, bauMax), ghirlande (turturi) de beculete si ghirlande de crengi de brad artificiale.
Secretul este sa alegi aceeasi culoare pentru toate accesoriile. Nu merge pe varianta cu beculete multicolore.
Cu ajutorul cablului luminos conturezi casa, geamurile si usa sau usile, la fel ca si in imaginile de mai jos. Ca sa fie si mai interesant poti incerca sa conturezi cu ajutorul cablului luminos si o alee pana la intrarea in casa. Sau poti opta pentru niste lampadare mari in care introduci lumanari mari si le asezi pe alee, astfel incat sa o lumineze.
Turturii ii atarni de streasina casei. De asemenea, poti incerca sa decorezi cu ei chiar partea de gard din fata casei tale. O alta varianta ar fi sa folosesti turturii pentru lampadarele de afara sau pentru arcadele decorative (daca exista) de la casa ta.
Pentru geamuri poti pregati niste ghirlande de brad natural sau artificial pe care le poti impodobi cu globuri si beculete (optional).
Chiar daca nu ai un brad in fata casei, poti impodobi cu plase de lumini copacii. Iar in gradina poti cumpara diverse figurine luminoase (mosi cu reni, brazi de Craciun, om de zapada, stelute, etc.).

| Anonim_5535 a răspuns:

Salut!, casa mea este decorata dupa "pofta inimii" tias recomanda la fel si trebuie sa te incadrezi si in numarul de ornamente sau bani!
Cel mai simplu sfat!
Ceau!

| Ioanna2012 a răspuns:

Pai... pune istalatie pe balcon, la usa si la ferestre
si cred ca va arat frumos :X:Xlove struck

| TotLora a răspuns:

GANDESTE-TE la un week-end perfect iar imaginatia vine de la sine

Răspuns utilizator avertizat
| vyorika a răspuns:

Pai decoreazo cu multe becuolete si un bradut nemeipomenit! Si mai apoi ideile vin de la sine si nu mai e o problema! big grin

| Tanya_7975 a răspuns:

Cel mai bine merge rosul pentru brad si argintiu pentru camera! Sunt culorile imbracaminti lui MOS CRACIUN! Sper ca am fost de ajutor!

| panterutza_9339 a răspuns:

Casa, ti-o decorezi asa cum iti place si cum iti dicteaza inima pentru a intra cu adevarat in atmosfera sarbatorilor.