| brusturel a întrebat:

Cum se calculeaza metru patrat? Am o camera de zugravit si mi s-a spus ca ma costa in functie de metru patrat.
Care e formula? Cum pot calcula?

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Atentie, trebuie sa calculezi suprafata peretilor, nu a locuintei!
Formula este simpla, peretii au toti circa 2, 5 m inaltime, trebuie sa inmultesti aceasta valoare cu lungimea totala a lor. Deci pur si simplu masori toti peretii care urmeaza sa ii zugravesti, iar lungimea lor in metri o inmultesti cu 2, 5 si obtii suprafata peretilor. La aceasta se adauga suprafata tavanelor, care se obtine inmultind latimea cu lungimea.
Din suprafata totala poti scoate cca 1, 5 pentru fiecare fereastra sau usa.

| Zenithf a răspuns:

Un perete este (de obicei, dar nu intotdeauna) un dreptunghi, aria lui este lungimea ori inaltimea. Scazi din arie suprafetele golurilor (usa, ferestre), care sunt tot niste dreptunghiuri. Tavanul la fel, pardoseala nu o mai socotesti, pentru ca nu o zugravesti. Apropo de asta, daca ai suprafete cu placaje (faianta, lambriuri, altele), le scazi si pe astea de la socoteala.
In cazuri mai speciale, poti sa ai bolti, stalpi si alte elemente de constructie, ca sa le calculezi suprafetele, le imparti in figuri geometrice simple (sectoare de cerc, triunghiuri, altele) la care poti sa afli aria printr-o formula simpla.
Un exemplu simplu, cand nu ai figuri deosebite, o incapere cu A x B si inaltimea H, o usa c x d si un geam e x f.
Aria de zugravit este 2 x (A+B) x H (aria laterala a unui paralelpipiped) + A x B (aria tavanului) - c x d - e x f.

| RAY a răspuns:

Ai vazut vreodata un cub patrat e acelasi lucru 1 /4, sa spunem ca ai 10 ori 4 egal 40 mp

| Meheツ a răspuns:

Metru ori metru... adica 1 metru lungime x 1 metru latime. imagineaza-ti un patrat si tu numeri doar 2 laturi. asta inseamna metru patrat

| silvershark a răspuns:

L-ungime X l-atime = S-uprafata

| Cristian_Kiki_1988 a răspuns:

Pentru a stii cati metrii patrati ai de zugravit calculezi perimetrul incaperilor(suma tuturor laturilor) si apoi il inmultesti cu inaltimea. Daca de ex ai o camera de 3m pe 4m cu 2.5m inaltime, calculul va fi urmatorul:(4+4+3+3)x2.5=14x2.5=35 metrii patrati. daca vrei sa zugravesti si tavanul mai adaugi si aria acestuia ( 3x4=12 mp) deci in total ai 47 mp. Daca esti din Bucuresti iti recomand www.zugravesti.ro

Alte răspunsuri
| Catescu_Valentin_1970 a răspuns:

Daca vine un client si imi spune ca vre a 40 m paratri si eu am in cutie 1.20 metri patrati

| Ionita_Nicoleta_1977 a răspuns:

| Happyy_Happyy_1974 a răspuns:

2,5m pe 2, 50m

| Butuc_Vasilica_1961 a răspuns:

13m cu 1'5