anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Cum se fac clatite?

Răspuns Câştigător
| elinea a răspuns:

Intra pe www.retete-prajituri.eu, si acolo vei gasi mai multe retete de clatite, chiar si de post. Succes!

18 răspunsuri:
| RamonaMn a răspuns:

Clatitele se fac din faina, lapte, oua.Si o sa-ti dau si o reteta: se pun 3 linguri de faina pentru fiecare ou pe care il pui iar laptele se pune pana se ajunge la o consistenta necesara. Apa minerala le face mai pufoase. Pofta Buna!

cristian
| cristian a răspuns:

Uite aici ai de unde alege functie de preferinte si gusturi:
www.gastronomie.ele.ro/Clatite_--rc877.html - 43k
Sa ai pofta!

| nadia a răspuns:

Intr-un vas se bat 2 oua cu 2 linguri de zahar, apoi se toarna 250g de lapte rece, nu din frigider, dupa care adaugam incet faina amestecand mereu ca sa nu se faca cocolosi, pana obtinem o coca...nu foarte lichida dar nici tare asa ca o ciulama...

| mioara_1431 a răspuns:

Cu 4oua, 500g faina 2linguri de zahar, si apa cat sa iasa o compozitie nu foarte groasa se pune in frigider 1 ora cand se fac clatitele vor iesi mai pufoase

Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Clatitele se fac foarte usor. Le poate face pana si un copil de 9 ani. Sunt necesare urmatoarele:oua, lapte sau apa(de preferat minerala deoarece le face mai pufoase), faina, esenta de vanilie(nu neaparat) si zahar.Se bat ouale, se adaoga faina, laptele/apa si putina esenta de vanilie, zaharul si se pun in tigaie.Ca sa nu se lipeasca pune ulei, nu foarte mult, in compozitie.
Pofta buna!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A 2 varianta chiar am incercat-o si e buna :X

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum se fac clatitele

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foarte simplu! placinta saracului

| RalucutzaX a răspuns:

Se pune zahar dar putin o lingurita

| claudia_2352 a răspuns:

Intra pe un site su cauta acolo succes

| Kassandra_9578 a răspuns:

Ms mult!

Alte răspunsuri
| Anonim97888 a răspuns (pentru anonim_4396):

Zaharul nu se pune in compozitie? ..Eu asa stiu si fac de mult timp clatite