| anonim_4396 a întrebat:

Cum se planteaza Mana Maicii Domnului?

3 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Se iau 2-3 ramuri lemnificate 1/2(jumatate), lungi de 15-20 cm, se curata frunzele cu un cutit bine ascutit aproape de ramura, ultimele 2 frunze se sectioneaza la 1/2. Fixezi locul unde vrei sa le plantezi(de preferat locuri mai umbrite), faci o cruce cu mana dreapta pe pamant si sapi o groapa de lungimea unei cazmale, le plantezi cat mai aproape unele de altele ca sa le poti proteja cu un borcan sau un pet taiat. Se acopera cu pamant pana la nivelul celor doua frunze taiate pe jumatate, se fixeaza borcanul deasupra lor. Trebuie sa le uzi pe cat mai des.
Cand i-au datfrunzulite noi, se descopera, se pune un arac si se lasa sa creasca de jur -imprejur.

| mioara a răspuns:

Primavara exact ca un copac nimic special.

| Ciocoiu_Diana_Marinela_1994 a răspuns:

Din ramuri mai lemnoase pe care le ingropi in pamant, dar lasi afara cam 5cm.