| Crisu_8081 a întrebat:

Cum se planteaza smochinul? Am primit 2 fructe de smochin verde din Grecia si nu stiu cum sa procedez.Am desfacut un fruct si seminte nu are...so,help pls!

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Pai, nu prea se inmultesc prin seminte, decat foarte rar, cand se creaza soiuri noi, deoarece cresterea dureaza foarte mult, iar planta rasarita este plapanda si are nevoie de mai multa ingrijire. Smochinii se inmultesc prin butasire in general, adica ai nevoie de o joarda din aia, o tulpinita de smochin. Am si eu 3 smochini in curte, la parintii mei, si toti sunt prinsi prin butasire.

8 răspunsuri:
| remus a răspuns:

Cauta la cei care au in gradina smochini, pe langa smochin cresc o sumedenie de lastari, eu ii tai deoarece consuma hrana, asa i-am imultit, cu lastari de pe langa smochinul matur. Ideal este primavara devreme pentru plantare, iar in perioada de iarna este indicat sa-i protejezi de inghet cu coceni de porumb.

| mioara a răspuns:

Daca imi spui de unde esti iti trimit unul. Sau vii tu sa il iei, eu sunt din Oltenita te astept.

| floryroscata74 a răspuns:

Da, psiholoaga are dreptate, am si eu 2 smochini, dar i-am primit asa cu radacina. Iar acum sunt mari si se inmultesc an de an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin butasire se inmultesc smochinii. Iubesc apa si locurile insorite, iar iarna trebuie protejati impotriva frigului.

| Crisu_8081 explică:

@ mioara: multumesc mult, dar eu sunt din Bucuresti.Smochin pot si eu sa-mi cumpar, dar m-am gandit ca este mai distractiv sa-l "cresc" eu...sa-l plantez, sa-l ingrijesc...am o curte mare dar este cam goala si ar fi pacat sa nu plantez ceva.Va multumesc pentru raspunsuri!
apropo, am auzit ca sunt destul de pretentiosi...ca au nevoie de spatiu si lumina...credeti ca rezista daca, totusi, voi planta asa ceva?

| XtiGrEx3S a răspuns:

Pai am fost in Grecia, pune-le intai in apa o zi dupa care le bagi in pamant!

| LeoMajor a răspuns:

Daca te mai intereseaza, am unu' in spatele bloculuiwinking.

Am cautat cum se planteaza si am dat peste intrebarea asta, deci e ok.

Ma intereseaza si pe mine cum se planteaza ca sa stiu cum "fur" un rasad sa il pun la mine in fata blocului ca nu imi place cum sta in spatele blocului. laughing

App, sunt din Buc. ca si tine.

| emil88 a răspuns:

Smochini se pot planta doar cu radacina, am si eu acasa, dar nu am auzit ca se poate si din fruct.