| wizard_cristi a întrebat:

Cum se uda o zambila la ghiveci? Cat de des?

Răspuns Câştigător
| raisabanea a răspuns:

Daca arunci bulbul (pacat!) o uzi cand se usuca pamantul din ghivecel. La 2 zile daca o tii la caldura, la 3 zile daca este mai racoare in camera. Trebuie sa stiti ca bulbul pastreaza si el apa, de rezerva.

9 răspunsuri:
doiny
| doiny a răspuns:

Este foarte important să se verifice atent umiditatea solului în care se află planta. Trebuie ca, mai ales în perioada apariţiei frunzelor şi a florilor, zambila să fie udată regulat, pentru ca pămîntul să nu se usuce. de asemenea adoră lumina si tine-o la temperaturi cât mai scăzute cu putinţă (în jur de 10°C) aşa încât înflorirea să dureze mai mult. Uda moderat, pentru că bulbii putrezesc uşor în caz de exces de apă.

| wizard_cristi explică:

Ehmm, nu m-am facut inteles. Am primit o zambila intr-o cutie cumparata de la Bricostore, vreau sa infloreasca dupa care o arunc, nu o tin pana la anul. Ma intereseaza doar sa-mi spuneti, se uda zilnic, la doua zile, saptamanal, deloc. Nu ma descurc la plante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zambila este originara din zona mediterana si Africa de sud, bulbi se planteaza toamna ca 6 saptamani inainte de perioada in care ingheata pamantul, intr-un loc insorit, cu pamant bogat in substante nutritive.Trebuie monotorizat frecvent umiditatea solului, cel mai indicat este sa fioe udati o data pe saptamana, iar pentru a prelungi perioada de inflorire mutati floarea intr-un loc in care sa nu primeasca soare direct. Ea infloreste si anul urmator, asa cu nu o scoateti din ghiveci, puneti-o intr-un loc intunecos si racoras, unde sa nu inghetesi udati-o din cand in cand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bulbii de zambile au nevoie de un sol fertil si umed, dealtfel vei vedea bulbi de zambile care cresc in boluri de sticla pline cu apa iar radacinile se dezvolta doar in apa, florile vor fi mai mari si mai dese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu lasa sa se usuce pamantul din ghiveci, trebuie sa fie umed nu e nici o nenorocire daca nu o uzi cateva zile la rand, bulbii sunt destul de mari si au de unde alimenta planta

Alte răspunsuri
| Milk Swan a răspuns:

O zambila intr-un ghiveci se uda dupa cum ii vezi florile, frunzele, adica o cantitate cu atat mai mare cu cat vezi ca zambila e mai ofilita. Se uda cam o data pe saptamana.

| gmariana a răspuns:

Zilnic, putin, in permanenta sa fie pamantul umed dar nu in exces.

http://poze-gradini.blogspot.com
http://amenajari-gradini.blogspot.com

Alte răspunsuri