| Parauan_Andreea_1990 a întrebat:

Hey! Am o intrebare :Cum pot sa obtin puieti gard viu la mine in gradina!?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fa un pat din nisip, umezestel, assize o folie transparenta peste, apoi mergi asta tu stii unde si recoltezi butasi, adica ramuri cam de aprox 20-30 cm, fara frunze, acum ar fi bine si le infingi prin folie in acel nisip sau poti taia nitel folia in locul unde pui acel butas. Poti de asemenea acoperi toata chestia formind un fel de tunel cu folie transparenta. Poti de asemenea amesteca nisipul si cu ceva pamint, sau cu turba, ori poti face un pat doar din turba caz in care nu mai acoperi turba cu folie decit faci tunelul de care spuneam. Butasii ii infingi unul linga altu pe rinduri sau cum vrei tu.Mentii asa umed turba sau nisipul, fara ca apa sa balateasca si intr-o luna aproximativ vor prinde deja radacini.Dar faci chestia asta cind temperaturile nu mai scad sub zero grade afara.Lsi acele plante care vor prinde radacini un an acolo dupa care le poti muta sau planta la locul definitiv.

2 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Ce tip de planta folosesti pentru gardul viu? In functie de soiul plantei afli si metoda de inmultire a acesteia.