| Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972 a întrebat:

Salut,
Am avut o gaura intr-o teava de apa- PPR pe care am remediat-o.
Am probat instalatia cu un manometru la 4 bar:
- dupa 12 ore - deviatie insesizabila
- dupa 24 ore - 3.9 bar
- dupa 48 ore - 3.8 bar

Ce parere aveti, mai caut sau exista vreo alta explicatie pentru pierderea de presiune?
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cei 7 mc sigur nu sunt de acolo. O pierdere de presiune de 0, 1 bar in 48 de ore nu consuma cei 7 mc in toata durata de viata a instalatiei.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca diferenta de temperatura nu e o explicatie (si nu pare a fi, din moment ce si dupa 24 de ore presiunea a continuat sa scada), eu zic ca ai o scurgere undeva, posibil chiar in centrala. Intai inchide robinetii centralei pentru a o izola de restul instalatiei si pe timpul testului nu folosi nici apa calda (daca centrala produce si ACM), pentru a te asigura ca pierderea de presiune nu e in centrala.
Daca presiunea scade numai in instalatie, cauta in continuare pe la imbinari. Nu ne-ai spus daca ai facut presiune cu apa sau cu aer, daca ai bagat aer pentru testare, poti folosi apa cu sapun.

| Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972 explică (pentru regis):

Circuitul de apa este la o casa in constructie. Nu am instalata centrala.
Nu vad nici o scurgere. Problema este ca am tevi bagate in sapa in baie si bucatarie, pe care nu le pot verifica cu mana. Am spart sapa in dreptul catorva imbinari (coturi si teuri) dar nu la toate...

| regis a răspuns (pentru Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972):

Uff, nebuneala... Era bine testata inainte de turnarea sapei si nici atunci nu e 100%, dar acum faptul e consumat. Mie la cupru mi-a cedat o imbinare in sapa dupa 2 ani si testasem instalatia o saptamana cu presiune de aer si presiunea nu a scazut deloc. Dupa 2 ani a cedat un T in care teava nu a fost introdusa destul, norocul meu a fost ca am dat peste el la prima spartura.
Ce sa zic, roaga-te sa fie vremea de afara. Temperaturile sunt in scadere, cel putin in vestul tarii, casa fiind in constructie si temperatura interioara a tot scazut.

| Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972 explică (pentru regis):

happy da, mare nebuneala... cand am facut instalatia, inainte de a turna sapa am verificat 1 zi cu aer si apoi 2 zile cu apa de la retea. (pus dopuri la toate extremitatile)Nu am observat nimic in neregula. Am uitat de instalatie si am continuat cu restul de lucrari... la cateva luni vin baietii si citesc contoarul de apa. eu credeam ca e 0 (zero) si cand colo 7mc sad. intre timp tevile nu mai sunt diponibile pentru a putea pune mana pe ele, asa ca stau si caut o explicatie, pentru a nu sparge tot traseul.

| regis a răspuns (pentru Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972):

Cei 7 mc sigur nu sunt de acolo. O pierdere de presiune de 0, 1 bar in 48 de ore nu consuma cei 7 mc in toata durata de viata a instalatiei.

| relian a răspuns:

Cind faci o instalatie de apa nu masori cu nimic.Lasi toate sudurile descoperite,bagi apa in sistem, dai drumul sa curga pina scoti tot aerul, opresti apa, stergi cu o cirpa bine sudurile sa nu fie cumva umede si lasi asa. Apoi dupa o ora doua verifici, fiecare sudura cu mina si vezi care este umeda. Daca nu e umeda nici una aia e totul este bine.Pai ce sa stau sa pun manometru sa stau zile intregi.Apa daca e sa curga undeva curge atunci intr-o ora max, umezeste, nu ai cum sa no vezi.Ce faci tu se face pentru gaz cind tragi linii de gaze, ori pentru canalizari.Probabil nu ai remediat acea gaura de care spui.Verifico daca umezeste acolo cit de putin.Usuca sudura aia sau ce ai facut, apoi vezi din nou.Dar daca spui ca scade sigur ai undeva pierdere.Mergi dea lungul tevii doar cu mina si simti unde e umed.

| Clujean25 a răspuns:

Depinde în ce instalație. Dacă există o variație de temperatură, și măsurătoarea inițială a fost la cald, iar celelalte la temperaturi mai mici, variația este normală după părerea mea... Depinde și de mărime, etc.

| Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972 explică (pentru Clujean25):

Am verificat presiunea dimineata in jur de ora 8.00 in fiecare zi. Instalatia nu e mare, 2 bai si o bucatarie, cred ca max 25 ml de teava.
Nu inteleg de ce scade tot timpul, nu se stabilizeaza la o valoare. Am masurat la 4 bar si a scazut pana la 3.8 - ok, e din cauza diferentei de temperatura. Dar scade in continuare, azi dimineata era la aprox. 37.5

| Clujean25 a răspuns (pentru Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972):

Ai aerisit instalatia?

| Catalin_Laurentiu_Claudiu_1972 explică (pentru Clujean25):

Am aerisit deja, o sa astept pana sambata sa vad cum evolueaza presiunea