| Aresasus a întrebat:

Am o intrebare: am un ficus in dormitor si a crescut foarte mult si repede, mai are 30 de cm si ajunge la tavan...as putea sa il tai? Si daca da cum? Sa ii tai varful? Va rog ajutati- ma!

Răspuns Câştigător
| Adelu a răspuns:

Numeri de sus in jos 3-4 frunze si tai. big grin Si daca vrei sa prinzi altul intr-un vas mare plin cu apa pui varful taiat. :p

2 răspunsuri:
| DjNick112 a răspuns:

Sparge tavanul, e mai simplu!

| LotusAzur a răspuns:

Poți sa-i tai varful şi o parte din crengi.De obicei aceste plante cresc mult, de acea rebuie tunse lunar.Si ai mei au si dupa ce il tunzi udal. Poți sa-l tunzi cu o foarfeca de gradina dar ai mei de obicei folosesc un cleşte.