| trasorv a întrebat:

Salut, stie cineva cu ce se dizolvă Codez-ul, solutia de lipit tevile? mersi

3 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Codezul are ca baza de dizolvant toluen. Acetona e mult prea moale, iar tinerul este sub toluen.Depinde ce anume vrei sa dizolvi, o pata de codez intarit, sau sa dizolvi codezul.

| trasorv explică (pentru carpediem):

Mi-am pătat pantalonii si din neglijentă am lăsat pata să se intărească, ce pot face?

| GrigoreVarlam a răspuns:

Poţi încerca să dizolvi codezul cu diluant de vopsele pe bază de ulei, cu acetonă sau tiner.