| sebi1dinei a întrebat:

Am instalat un boiler dar am uitat sa pun supapa de sens...nu stiu exact ce rol are aceasta....se poate intampla ceva rau daca folosesc boilerul asa pana luni?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este supapa de suprapresiune pentru boiler. Ea se numeste supapa de siguranta: http://www.boilere.net/......-2-24.html
Daca nu exista iti poate exploda bilerul. Poti sa incerci sa-l incalzesti cu apa inchisa ( sa nu intre in el apa dar sa fie apa in el) si deschis robinetul de apa calda. Daca vezi ca iti curge apa pe robinetul de apa calda sa-l inchizi si sa opresti incalzirea. Altfel vei reusi sa zbori in aer.

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

@salontanul- nici vorba, n-are nici o legatura cu supapa de siguranta sau de suprapresiune.
Supapa de sens nu e obligatorie, nici nu ii vad rolul la un boiler. Dimpotriva, in loc ca apa sa fie impinsa inapoi, va creea o suprapresiune in boiler, care e mult mai daunatoare decat impingerea apei inapoi pe teava de apa rece.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Eu am vorbit de supapa de siguranta sau suprapresiune si este corect. El i-a zis supapa de sens pentru ca (probabil) a vazut pe ea sageata indicatoare de sens. Uite despre ce vorbesc eu: https://instalatoruldeiasi.wordpress.com/tag/instalatie-boiler/
Supapa de sens nu-si are rostul. Asa ca explica-i lui. De fapt, eu nu te-am intrebat nimic!

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Eu am precizat ca supapa de siguranta sau de presiune nu este supapa de sens, asa cum ai scris tu. Si este corect.
Restul explicatiei este pentru cel care a pus intrebarea.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Inca o data: nu te-am intrebat nimic. Ce drac' de boala aveti sa-i raspundeti unuia care nu va intreaba!? Sau doar ca sa numeri raspunsuri?

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Inca o data. Nu ti-am raspuns tie, ci celui care a pus intrebarea. Tie doar ti-am corectat afirmatia ca supapa de sens este supapa de suprapresiune. MAi facem spam pe aici?

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Nu pentru ca o sa te blochez.

Răspuns utilizator avertizat
| CaprarMircea a răspuns:

Va veni, pe un metru, sau unu si jumatate pe teava de apa rece, apa calda.