| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

va rog avutati-ma. care este samanta de banana: semintele mici din fruct, sau samburele de la capatul bananei(in capatul acela cu negru)?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| MarianM009 a răspuns:

Bananele de pe piata nu prea mai au seminte din cauza hibridizarii succesive. Nu este un lucru grav, doar s-a "inlaturat" disconfortul semintelor mari din banane. Mai sunt unele banane la care se vad semintele dar sunt mici, nedezvoltate si sterile.
Deci, daca vrei seminte de bananier fii sigur ca nu o sa le iei din bananele de la piata.
>Romania nu are clima pentru bananieri

Cauta pe google: banana seeds si ai sa vezi cum arata de fapt niste banane cu seminte