| anonim_4396 a întrebat:

Salut, voi cum vă spălați adidașii? Am avut o pereche pe care mama ii băga la masina de spălat dar ultima data s-au prins intre usa si cupa masinii si li s-a mâncat marginea tălpii.Acum eu mi-am tot spălat adidasii manual dar nu ies ca la mașină, rămân pete(mai ales ca sunt albi) si ma gândeam sa ii bag la masina dar mi-e sa nu se întâmple ca la ceilalți.Voi cum faceți?

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

La mașina de spalat dar la program scurt cu rotații puține si temperatura mica, nu ar trebui sa îți faci griji ca se rup. Eu spal mereu încălțăminte la 30 grade cu 800 rotații pe minut si nu am pățit niciodată sa se rupă

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt pungute speciale din plasa, in care se baga incaltamintea, chilotii de dantela, sutienele, tot ce este delicat si se poate rupe sau strica la spalat.

Uite aici:
https://www.emag.ro/search/punga+rufe

https://www.emag.ro/......DC9CVKYBM/

suntserios
| suntserios a răspuns:

La mașină de spălat dar fara centrifugare

| ReddY25 a răspuns:

Manual

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu ii curat manual cu sgrassatore si cu periuta de dinti ( una veche ) daca vreau sa iasa alb imaculat fara sa risc ruperea lor la masina. le scot branturile si le spal separat. Interiorul papucului sterg cu servetele umede si la final dau cu spray de incaltaminte dezinfectant. Scot sireturile si le spal si pe ele separat. Apoi dupa ce se usuca totul, asamblez papucul la loc.