| Alex_Alexandru_1993_Tkwh a întrebat:

Am o problema cu dormitorul, mai precis cu mucegaiul din dormitor.
Pozitionarea dormitorului este pe colt si stau la parter, este izolat si pe interior si pe exterior. Problema este pe peretele exterior, acolo apare mucegaiul daca pun un sifonier, pat sau birou.
Daca este cineva care se pricepe la probleme de genul asta va rog sa imi dati cateva sfaturi.
Cine nu se pricepe rog sa nu intervina. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Eu inteleg ca in zona peretelui tau apare mucegaiul deoarece acesta este umed din cand in cand sau intr-un fel umezeala ajunge acolo.

Pana nu rezolvi problema cu umezeala peretelui (asta se verifica cu un moisture detector) orice alta solutie nu este decat o carpeala temporara.

Cauta umiditatea si scapa de ea. Dar intai gaseste-o. Am patit-o de doua ori. Odata era sparta o teava in perete si picura ( nu la nivelul barbar, ci o picatura pe minut) si alta data au fost niste probleme pe acoperis si s-a infiltrat apa undeva intre niste pereti.

Scapa de umezeala ca devine tare periculos.

2 răspunsuri:
| raresandrey a răspuns:

In partea se sus, grinda, adica structura de rezistenta are 30 cm din cate stiu,a-r trebui sa prinda toata partea de beton izolatia altfel degeaba ai izolatie,mucegaiul se extinde,in partea de jos la fel,posibil sa nu fi pus bine acel adeziv(teoretic se intinde adeziv pe toata suprafata placii de poliestiren, dar putini fac asta), gasesti lichid antimucegai de cumparat, si speli tot peretele, poti muta mobila in alta portiune unde nu da afara peretele sau daca te tine punga cauta sa remediezi.

| DenisaKarolina a răspuns:

A patit asta si un vecin dar in toata casa. Pai ar putea sa fie ceva problema in perete ar fi cazul sa verifici