| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU,daca fac o maceratie din frunze maruntite de nuc, este bine sa stropesc frunzele plantelor cu maceratia pentru a nu a mai face paduchi?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Maceratul din urzici este bun.

http://vasilerosciuc.blogspot.ro/......ea_10.html
O zi buna sa ai:)

| relian a răspuns:

NU.fa mai bine un extract din frunze de tutun, apoi diluezi cu apa si aplici impotriva paduchilor de frunze la plante. Poti gasi cred pe net cit faci acea solutie.Stiam dar am uitat, apoi mi-e lene sa stau sa mai caut prin carti, gasesti tu, iar daca nu faci experimente diverse dozaje pina vezi ca paduchii mor.Dar poti lua un insecticid oricare ar fi si omori paduchii mai usor decit cu extracte de plante.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri, dar credeti ca extractul de frunze de tutun sau funze de urzica este eficient si impotriva paduchilor de pe Trandafirul japonez, sau e tot acelasi lucru?