Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Se merita mai mult sa iau o casa gata facuta(casa+teren) decat sa imi fac eu singur una? Adica am inteles ca numa terenul pentru o casa costa destul de mult cand in anunturi si pe site-uri am vazut case de vreo 30.000 destul de ok.Sa faci tu o casa cat costa aproximativ :2-3 camera hol bucatarie si baie?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce iti doresti si cat de bine stii sa iti realizezi dorintele.
Terenul va costa la fel, indiferent daca vei cumpara casa gata facuta (va fi inclus in pretul casei) sau o vei construi singur, pretul fiind diferit bineinteles in functie de suprafata si de zona.
La o casa gata facuta ai avantajul lipsei batailor de cap, a costului precis si exact de achizitie, a posibilitatii de a te muta imediat. Costul va fi insa mai mic decat cel de constructie numai si numai in situatia in care zona respectiva nu are deloc cautare (de exemplu in sate in care sunt multe case parasite, la pret de nimic). Bineinteles, sunt si cazuri particulare, dar nu discutam exceptiile. Daca iti doresti insa o casa perfect adaptata dorintelor tale, este putin probabil sa o gasesti la gata, iar modificarile s-ar putea sa te aduca la un cost mai mare decat costul de nou.
O casa construita de tine are avantajul unui pret mai scazut si a posibilitatii de a alege in toate privintele. De asemenea, iti ofera posibilitatea sa te asiguri ca fiecare element este executat conform, ca nu exista vicii ascunse, ca materialele folosite sunt cele alese de tine, de la fundatie si pana la instalatii si finisaje. Costul insa poate "exploda" daca vei fi nevoit sa refaci anumite portiuni, daca supradimensionezi anumite elemente, daca te intinzi la finisaje sau pur si simplu daca alegi gresit constructorul.
Nimeni nu iti poate spune un cost aproximativ, pentru ca acelasi lucru se poate face cu costuri total diferite, in special cand ajungi la partea de finisaje.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Este in avantajul tau sa-ti cumperi o casa gata facuta.
Mai ales ca valoarea imobelelor au scazut.
Este adevarat ca daca ti-o faci tu, ti-o construiesti dupa bunul tau gust, dar gandeste-te cat costa mana de lucru/locul de casa+materialele si cate si mai cate.
Sunt case cu bun gust si la pret accesibil.
O zi buna sa aihappy

| KodrutZ a răspuns:

Depinde. Posibil sa gasesti una facuta mai cu simt de raspundere sau panarama. Cu 30.000 gasesti case ok, cu livada si cu apa.

| dydy22 a răspuns:

Depinde unde vrei sa iti faci sau sa cumperi, ce buget ai si pe urma poti trage o concluzie. vrei langa oras costa mai mult vrei in provincie costa mai putin

| neutrino a răspuns:

Depinde de locatie: daca o faci in Bucuresti iti trebuie o suma cu foarte multe zerouri, si in euro! Daca o faci undeva in provincie, la "tara", scapi numai cu 4 zerouri.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Eu am lucrat destul de mult intr-un cartier cu, case,, gata facute,,. Oribile, pur si simplu.Iti faci tu una si gata treaba.Esti sigur ca nu pica pe tine la primul cutremur.

| valentina8731 a răspuns:

Parerea mea este sa cumperi doar locul ca daca ai bani incetu cu incetu iti ridici o casa

| Amenajarispatiicomercialebirouri a răspuns:

Buna seara,

Diferenta intre aceste 2 variante este:

1: Daca iei o casa direct facuta...nu sti exact cum a fost lucrata si s-ar putea sa te trezesti ca ai aruncat banii pe fereastra.

2: Daca iti faci tu o casa pe placul tau (chiar daca te va costa mai mult) ai garantia ca este facuta asa cum trebuie si exact pe gustul tau si a familiei tale.

Pentru detalii poti intra pe acest sait sa te documentezi, preturi, poze etc etc.

www.iddconstruct.com

| Marinellle a răspuns:

Dupa parerea mea cred ca este mai bine sa-ti faci singur casa deoarece ai propriile gusturi, propriile preferinte! In concluzie daca cumperi o casa gata facuta(construita)poate sa fie dupa un stil prea vechi, prea impopotonat, prea saracacios....Deci..trebuie sa-ti faci singur un acoperis de-asupra capului, ca sa stai in acea casa si sa ai placere, sa poti invita prieteni pentru a petrece intr-o atmosfera placuta si odihnitoare...
Sper ca ti-am fost de ajutor :*
Succes in continuare!

| NARCISRARES a răspuns:

Buna dimineata!, Te rog, fii matur, Cumparati te rog teren si ridicati constructia. scuza ma dar cred ca miar lua 3 sau 4 ore sa ti certific acest lucru.
O seara buna

| jixocer289 a răspuns:

Eu as pune un buget de 800-1000E/metru patrat util, dar trebuie sa tii cont si de amenajare curte, gard, racordare utilitati etc. Eu am inceput sa construiesc si filmez fiecare etapa, daca te intereseaza te poti abona: https://www.youtube.com/hashtag/blogcasanoua

| Crysssty a răspuns:

Se merita sa cumperi una gata facuta si sa o reconditionezi tu dupa placul tau de ex..cumperi una la 20000 si sa o faci tu cu 10000 dupa bunul plac al inimii multa bafta!