| CastiCuMicrofon a întrebat:

Stie cineva o specie de plante (mini-copaci), asemanator cu bonsai, pe care le poti creste si sa le dai ce forma vrei? As vrea sa fac cateva pentru decor, dar vreau sa fie ceva ce are frunzele verzi si iarna, ceva care sa fie rezistent la frig (nu vreau doar ceva pentru interior, ci si pentru exterior, un fel de brad/pin pentru exterior, iar pentru interior frunzele sa reziste daca le pun in casa, la temperaturi de 2-3 grade celsius, ca florile de geam).

Funda!

PS: Am un buget limitat, asa ca nu vreau nimic scump - 50 lei, de preferat seminte sau plante care nu sunt la maturitate.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Bonsaiul nu este o specie de copac, este de fapt o denumire data unui sistem de crestere a unor copaci.Ca specii se folosesc atit coniferele cit si foioasele pentru bonsai.Ca conifere mai mult pinii, in special pinul negru, iar ca foios, artarii.Acesti bonsai nu te gindii ca asa cresc ei, nici vorba.Niste ticalosi de oameni pur si simplu chiniue niste plante, le infometeaza, le da hrana si apa atit cit sa nu moara, cam astia sint bonsaii.Acum ca unia spune ca e arta asa o fi daca iti place sa chinui animale, plante, oameni.Dar in cazul de fata pentru bonsai folosindu-se plante nu spune nimeni nimic.Deci acesti bionsai sint arbori normali, doar cas luati cind de abia rasar din saminta, pusi intr-un vas micut si hamesiti de foame, sint pusi sa faca greva foamei la greu.Imagineazati cum ar fi sa fii tu pus la regim dar de ala gen Aushwitz, cred ca ai vazut cum aratau acei oameni daca mai puteau fi numiti oameni.Ei cam asa sa nu zic exact se procedeaza si cu acesti arbori folositi ca bonsai.Ok sa trecem mai departe cas copaci ce mama masii nu? nu stam sa plingem copacii.Sint intr-adevar si specii cu crestere limitata, obtinuti prin diverse incrucisari etc.In general orice planta se preteaza la tuns chiar si teii, daca ai vazut prin parcuri si alti arbori, dar nu te astepta ca vor sta micuti.In general ce doresti tu costa mai mult decit ai aratat tu ca ai fi dispus sa dai.Seminte sau plante sa obtii tu o planta nou pai trebuie sa astepti de ti se lungesc urechile in cazul arborilor.Si mai vrei si cu frunze persistente.Atunci ai nevoie de ceva tropical,plante cu frunze persistente, locale chiar de la tii la caldura cind vine toamna le cad frunzele, sint setate genetic si nu ai ce le face.Cel mai indicat e sa mergi la un magazin de profil di asta care vind plante de aptm, matrial dendrologic si acolo ppti vedea multe specii, poti intreba eventual daca au seminte si alte chestii si sa vezi preturile.Asa chiar daca eu iti spun uite Acer nu stiu de care japonicum, nu stiu cit costa, sau daca sint la o marime sa coste 50 de lei.Acest artar este f frumos, este pitic, are un colorit super, dar cred ca este si foarte scump.Asa balarii ieftine gasesti dar nu prea sint de mare efect, adica ce cauti tu.Ai putea sa cauti un pin argintiu pitic si ala e de efect,nu creste mare,crste si greu,dar probabil si ala e scump. Pinii sint toti la fel,mai greu ar creste pinul negru-pinus nigra insa e verde si atit, ceva coasa cenusie dar nu are efectul unui artar sau pin argintiu. Uite asta Acer Palmatum -artaru japonez o alta specie se fac si bonsai din el si se planteaza si cum vrei tu afara, este cel mai de efect arbore ornamental.Dar probabil costa de te rupe.Cel mai bine cauta pe google scrii "ornamental plant images "si iti da acolo de no sa stii ce si de unde sa alegi. Daca ai ceva nelamuri, nu stii cum se numeste o anume planta vii si intrebi, ma gasesti pe aici.