| Lioana a întrebat:

Vreau sa pun poliestiren extrudat pe tavan in baie pentru a scapa de igrasia care se face pe tavan. Ce grosime de placa e potrivita? Am in dotare placi de 2 cm ramase de la alte operatiuni. E suficient acela?
E vorba de un apartament de bloc la ultimul etaj.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ar fi suficient ca sa scapi de igrasie dar daca stai la ultimul etaj ar fi bine sa pui cel putin de 5 cm ca sa si izoleze mai bine. Nu conteaza ce fel de polistiren pui, important e sa pui! Bafta!

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

2 cm e suficient, dar stii cum e, cu cat mai mult cu atat mai bine. Eu as pune doua straturi, astfel incat imbinarile sa nu se suprapuna si as folosi adeziv la tub (tip silicon).
Oricum, la imbinari sa pui neaparat adeziv, astel incat vaporii de apa sa nu patrunda si sa condenseze intre polistiren si tavan, altfel faci mai mult rau decat bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alo! Vezi ca lavabilul anti mucegai este obligatoriu. Si daca nu ai geam foloseste un ventilator cu timer: http://www.dedeman.ro/......50-dt.html
Eu ti-am dat un exemplu tu cumpara ce vrei.
Cat priveste grosimea, sa stii ca nu-i suficient. Specialistii spun ca 5 cm este minimum recomandabil dar ca la clima din tara noastra ar fi bine macar 10 cm. Daca pe timpul iernii era si zapada era mai bine. Acum ploua si ingheata. La ultimul etaj nu este bine!

| Lioana explică (pentru Salontanul):

Pai de ce e obligatoriu lavabilul antimucegai? Vreau argumente bazate pe cazuri reale. Daca nu ai avut in casa tavan din poliestiren si sa ai probleme cu asta, nu cred ca poti sa te pronunti.
Specialistii spun multe teoretic. Pe mine ma intereseaza practic, care sunt efectele alegerilor mele.
Ventilator am, fara timer, ceea ce consider eu ca e mai bine, ca poate merge oricat.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Scuza-ma! M-am exprimat gresit. Acum imi dau seama. E vorba de asta: http://www.dedeman.ro/......kober.html
nu de lavabil. M-am luat fara sa vreau dupa KillaNoFilla si in loc de amorsa am folosit cuvantul "lavabil". E adevarat ca este aiurea sa dai cu lavabil dar amorsa trebuie. Polistirenul pastreaza o temperatura constanta si tavanul se raceste. Asta produce condens. Dupa lipirea polistirenului nu mai poti face nimic ca sa previi condensul. In plus trebuie spalat bine (inainte de amorsa) tavanul pentru a inlatura mucegaiul anterior si pentru ca amorsa sa prinda mai bine. Iti spun asta deoarece eu am avut mucegai pe pereti inainte de a-i izola. Dupa ce i-am izolat ( pe exterior) am dat cu amorsa si am zugravit. De atunci nu mai am probleme.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

Apropo! Cand cineva incearca sa te ajute exprimarea de genul " Daca nu ai avut in casa tavan din poliestiren si sa ai probleme cu asta, nu cred ca poti sa te pronunti. " devine jignitoare si dai dovada de o crasa lipsa de educatie.

| Lioana explică (pentru Salontanul):

Esti prea sensibil. Nu cred ca te-am jignit cu nimic. In schimb tu jignesti, prin ultima ta replica.
Dacă tăceai, întelept rămâneai.

| Salontanul a răspuns (pentru Lioana):

E treaba ta ce crezi, dar si faptul ca nu recunosti dovedeste ca esti lipsita de educatie.

| PsihoSex a răspuns (pentru Salontanul):

Fata asta pare a fi verisoara primara cu tanti contabila crettacica. super educata, ce mai!

| Lioana explică (pentru PsihoSex):

Ce spirit de detectiv ai! Merci ca mi-ai gasit conversatia spinoasa cu Salontanul. Chiar nu mai stiam pentru ce l-am bagat la ignor. Vad ca poti sa dai totusi search pe net, dar unde nu e cazul. Nu credeam ca sunt asa interesanta pentru tine sa-mi studiezi intrebarile. Probabil esti unul din aceia carora le place sa se contrazica cu altii si daca nu au motiv, cauta.
Habar n-am cine e "tanti contabila crettacica" cu care ma compari. Si a trecut vremea cand puteam fi numita fata. Sunt femeie - sotie si mama.

| relian a răspuns:

Numai meseriasi peste tot. Daca ai polistiren de care spui e numa bun.Ei in loc sa spuna cum sa il pui bat cimpii cu grosimea. poti pune si de 1 m de gros daca nu il pui cum trebuie e ca si cum nu il ai.Sa izoleze trebuie lipit, deci lipit dar continuu sa nu lasi spatii intre placi.Si decorativ ce spui tu asta e balaceala.Normal sa faci treaba buna este sa pui sine pe tavan, pentru ca tavanul este drept, prinzi profile metalice stiu si eu nitel mai adinci decat polistirenu tau, lipesti apoi polistiren cum am spus direct de beton cu adeziv apoi pe sine pui rigips dar mai gros nu rigips de tavan ca nu-i bun si asta e tot nu o sa ma ai igrasie si nici condens deloc, niciodata.Si nu trebuie sa dai cu nici o vopsea antimucegai ce tot bat cimpi unia pe aici.Asa se face o lucrare normala.Dar uitasem ca in RO nu se fac lucrari normale, se fac doar lucrari asa dupa ureche care cum apauca chiar la orice nivel, chiar si inginerii tot dupa ureche fac sau invata lumea.Bine ca polistirenu ala ar fi fost bine sa fie de 5 cm dar daca nu ai, desi nu vad cit ar costa pentru o amarata de baie.Dar cu cit e mai gros cu atot izoleaza mai bine.Cu conditia sa fie lipit de beton si a nu lase spatii sa se vada betonu.Treb sa gandesti daca intelegi ce zic.De ce zic lipit? Pt ca daca nu se lipeste aeru de pe suprafata betonului va comunica cu aerul din incapere, adica cu alt cuvinte daca aerul circula printre placile tale de polistiren si atinge betonu n-ai facut nimic.

| Lioana explică (pentru relian):

Ok. Ti-am dat un vot de folositor, ca funda am dat-o deja. Dar treaba aia cu profile metalice si placi de rigips e munca de meserias, iar eu m-am apucat sa imi fac singura baia. N-am bani de meseriasi.

| relian a răspuns (pentru Lioana):

Nu sunt curios de funde.Si scuze am crezut ca esti barbat, daca esti femeie bv tie, uite o femeie adevarata, care mai stie si altceva sa faca.

| KillaNoFilla a răspuns:

Este suficient, mai ales daca iti permiti lavabil antimucegai.

| Lioana explică (pentru KillaNoFilla):

Nu dau cu lavabil peste el. Voi lipi tot poliestiren, dar placute din acelea decorative.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Lioana):

Atunci pune linistita 2 cm si mai deschide geamul mai des.

| Lioana explică (pentru KillaNoFilla):

As deschide geamul daca l-as avea. Am doar o de aerisire de 15/15 cm ce da intr-o coloana de aerisire, nu spre exterior.

| KillaNoFilla a răspuns (pentru Lioana):

Ar fi bine daca s-ar putea pune un gemulet sau o aerisire mai mare.