| NoBodyCareAboutMeOrYou a întrebat:

"Aceasta intrebare este pentru toti cei care se uita la anime-uri." Deci, fac pariu ca majoritatea dupa aceasta categorie se uita la anime-uri; manga, de m-ati innebunit cu NARUTO -.-. Spuneti-mi si mie, nu va plictisiti? Nu va doriti sa iesiti pe afara sa luati o gura de aer, sa mai radeti cu prietenii/prietenele, si sa va traiti copilaria? O singura data in viata ai o copilarie, si 60% dintre noi o petrecem in casa. Vi se pare normal? Unde mai sunt amintirile frumoase pe care le petreceti alaturi de alte persoane, si in niciun caz, IMAGINARE. Recunosc, este ceva interesant sa te uiti la un desene din-ala, sa razi de te ia naiba, sa razi de vocea aia pe care o au japonezii, si bla bla bla. Mie sincer mi se pare o pierdere de timp mai ales ca avem o viata intreaga de facut lucrurile astea. Ma puteti critica in orice fel, dar adevarul il spun happy, sunt sigur ca il spun. Este vara, iesiti pe afara, distrati-va, si asta o spun in general celor care stau acasa fara niciun fel de interes, fata de viata, si fara niciun gand de societate. Stiu ca nu e o intrebare pentru categoria BENZI DESENATE, dar nici anime-urile si alte intrebari de aici nu sunt adresate categoriei. Asa ca o intrebare in plus cu un alt interes, nu schimba cu nimic soarta happy.

26 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Ce difuzeaza Tv-ul la asta se uita si lumea. oricum majoritatea nici nu au citit manga de la primul cap la ultimul.

Si in al doilea rand, sant aceleasi intrebari de acum 2 ani.

Abh
| Abh a răspuns:

Si tu urmaresti anime, altfel nu ai avea avatar cu Akira happy

Naruto, Bleach, One Piece, animeurile astea shounen interminabile sunt anime de intrare, cum erau pentru o alta generatie Dragon Ball si Sailor Moon. De aici copiii se despart in doua grupe, cei care se plictisesc si renunta (majoritatea) si cei care trec la chestii mai solide si vor mai mult de la un anime. Si eu am inceput cu DB, veneam de la scoala si eram prezent in fiecare zi la ora 14 pe TVR2. Iar acum am ajuns... departe de tot.
Nu consider ca a fost pierdere de vreme.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Abh):

Akira este un anime diferit, recunosc. Este unul care ar merita oscarul, e ceva incomparabil. "IRONIC" Evident. Cam asta fac majoritatea persoanelor dupa aceasta categorie ^_^ (LAUDE). Dragon Ball Z, este un anime de la care au pornit toate, si nu stau acum sa il laud cu "Este anime-ul tuturor timpurilor", cel putin nu imi sta in fire sa fac asta pe internet. Nu este o pierdere de timp deoarece a inclus in dezvoltarea copilariei tale. Cum am mai zis, e ceva unic. Acum cel putin anime-urile care apar, sunt de tot rasul. O grafica buna, 10000 de personaje si un Story-line de tot rahatul. Si oricum, ma puteti critica in orice fel, deoarece daca o faceti o spuneti si de ce. Simplu nu? O sa va spun al treilea motiv pentru care am pus intrebarea dupa ce mai vad raspunsuri.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică:

Aoleooo laughing oti sarit toti pe mine ca si eu ma uit la anime-uri laughing. Eu nu voiam sa scot in relevanta asta, si cam nimeni nu a scos in relevanta ce voiam sa zic. Ceea ce am vrut sa zic, este ca tampeste lumea din rau in imi rau, aduce violenta la cote maxime, si prosteste majoritatea copiilor. Daca nu ma insel, cand era DBZ la moda un copil a sarit dupa geam crezand ca va zbura ca Goku si a murit, si sunt milioane de cazuri de acest gen. Si nu, nu ma deranjeaza faptul ca va place Naruto ma deranjeaza faptul ca il slaviti prea mult, ca pe Dumnezeu happy, e religia voastra, ce sa mai zic.

| Okami23 a răspuns:

Este problema fiecaruia ce face, poate nu la toti le place sa o frece pe afara (mie personal nu). Cine te crezi sa le spui altora cum sa isi petreaca vara? Crezi ca o sa schimbi lumea cu o amarata de intrebare?

Legat de Naruto, urmaresc acest anime de opt ani si nu o sa ma opresc decat atunci cand o sa se termine. Si mai am si alte hobby-uri, dar se petrec in casa

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Okami23):

"Este problema fiecaruia ce face, poate nu la toti le place sa o frece pe afara (mie personal nu)" - Deci practic nu iti place sa ai o viata sociala alaturi de alte persoane happy.
"Cine te crezi sa le spui altora cum sa isi petreaca vara?" - Cine ma cred? O persoana care vrea binele altorawinking, cineva caruia ii place sa ii vada pe altii bine, dar este luat de prost, ca si acum happy.
"Crezi ca o sa schimbi lumea cu o amarata de intrebare?" - Asta e amarata de intrebare? Uita-te la toata categoria, si dupa spune ca asta este o amarata de intrebare, practic de contrazici singura deoarece nu stii ce vorbesti.
"Legat de Naruto, urmaresc acest anime de opt ani si nu o sa ma opresc decat atunci cand o sa se termine." - Sa fii sanatoasa, si iti urez succes in a privi in continuare, acele FILLERE de toata frumusetea happy.
"Si mai am si alte hobby-uri, dar se petrec in casa " - Pacat... nu numai din asta e facuta viata, numai din hobby-uri happy. Copilaria e scurta, dar majoritatea si-o petrec in fata calculatorului, cel putin 45% copilaria mea a fost petrecuta in fata calculatorului, ascultand muzica rock, uitandu-ma la filme, si cautand un refugiu de care sa ma desparta de sentimentele aprofundate pe care le am fata de unele persoane si fata de viata... happy Evident, nu e treaba voastra, nici nu ar trebui, nu ma cunoasteti, nu va cunosc, va spun doar ca pe internet ma simt mult mai in largul meu.

| Okami23 a răspuns (pentru NoBodyCareAboutMeOrYou):

Copilas ce nu intelegi tu este ca eu nu mai sunt copil asa ca taci!

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Okami23):

Ohh happy, nu am zis ca esti copil, ci vad te zici ca nu esti. Nu tratez pe nimeni ca pe un copil si nu as avea de ce. Daca tu te simti treaba ta.

| Zoki a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Suntem adolescenti, nu merita sa ne pierdem viata in fata unui monitor, dar spune-mi te rog in ce perioada traim? Iti zic eu, tehnologiei. Oriunde nu te-ai afla 80% din persoane vor fi ocupati uitandu-se fiecare in telefonul lui. Cum e asta diferit de a sta in fata computerului?

Fie ca te uiti la anime, fie ca citesti o carte sau te joci, totul se face prin tastatura si mouse. Eu am 16 ani, cand eram mica nu aveam nici macar telefon, deci ma jucam cu ceilalti copii, dar acum realizezi ca pana si un copil de 6 ani are iPhone? Este stupid, stiu, dar asta e realitatea. Si apoi, daca iei cealalta parte a problemei este ok sa te uiti ca ceva care iti place. Eu ma uit la Naruto, ok, dar fiecare episod apare la o saptamana, nu e chiar dependenta totala, nu crezi? In restul saptamanii ma ocup de scoala sau ocazional la uit la altceva. Si nu cred ca sunt singura care face asta.

Ca concluzie nu cred ca trebuie sa critici doar pe aia care privesc animeuri. Tu crezi ca cei care sunt dependenti de facebook sau mess sunt mai sociali? Te rog, vorbind cu altii prin intermediul internetului nu ii fac Sa iasa mai mult afara. Sau mai sunt gamerii. Nu sunt impotriva lor pentru joc si eu ocazional dar de ce ai pus intrebarea la categoria asta? Stii ar fi fost mai potrivit timp liber sau adolescenti sau tehnologie.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Zoki):

Off off happy, ai povestit cam toata viata personala a altora. Deci. o sa iau pe rand fiecare argument pe care l-ai spus, "dar spune-mi te rog in ce perioada traim?" traim intr-o perioada saraca, aproape fara putere sociala, si fara interes public, unii fata de ceilalti, corect? Este o perioada a agoniei, a refugiului, daca ar fi fost o era a tehnologiei cu totii am fi avut cate un brat de robot, cate o inima robotica fara ajutor financar, o mana robotica si asa mai departe.
" Oriunde nu te-ai afla 80% din persoane vor fi ocupati uitandu-se fiecare in telefonul lui. Cum e asta diferit de a sta in fata computerului?" Este EXTREEEM de diferit deoarece una e sa stai cu ochii in telefon sa asculti muzica pana te doare capu si alta e sa stai pe calculator, unde stai vreo 5-6 ore, numai ca sa vezi ce iti fac prieteniisi colegii, si ideea cu telefoanele este gresita, nu ar fi trebuit sa se creeze telefoanele cu touch-screen, deoarece uita-te si u, inainte daca aveai un telefon pe sine(nu vorbesc de sina de tren laughing ), erai cel mai tare, acum daca ai un IPhone5, esti cel mai smecher din tot orasu.
"Fie ca te uiti la anime, fie ca citesti o carte sau te joci, totul se face prin tastatura si mouse. " - Nu cred, ca sunt persoane care citesc pe internet, o carte, deoarece te ustura ochii, de nu mai poti numai pentru o pagina si devine enervant.
"Eu am 16 ani, cand eram mica nu aveam nici macar telefon, deci ma jucam cu ceilalti copii, dar acum realizezi ca pana si un copil de 6 ani are iPhone? " - Clar, acum asta e cel mai important, eu nici acum nu am si am 14 ani, ce ti se pare asa anormal? Daca parintii pustiului au bani, asta e, pustiul are sprijin financiar.
"Este stupid, stiu, dar asta e realitatea. Si apoi, daca iei cealalta parte a problemei este ok sa te uiti ca ceva care iti place. Eu ma uit la Naruto, ok, dar fiecare episod apare la o saptamana, nu e chiar dependenta totala, nu crezi?" - Nu e dependenta totala? U asta crezi? Uita-te la toata categoria, si spune-mi mie, nu e dependenta totala?
"Ca concluzie nu cred ca trebuie sa critici doar pe aia care privesc animeuri. Tu crezi ca cei care sunt dependenti de facebook sau mess sunt mai sociali? Te rog, vorbind cu altii prin intermediul internetului nu ii fac Sa iasa mai mult afara." - Ai vrea sa ii critic pe cei care nu au parinti, si pe cei care sufera din cauza familiei, cu traume psihice, probleme, si pe cei care devin, derbedei din cauza unei familii nenorocite? Tu asta vrei?
"Nu sunt impotriva lor pentru joc si eu ocazional dar de ce ai pus intrebarea la categoria asta? Stii ar fi fost mai potrivit timp liber sau adolescenti sau tehnologie" - Nu cred ca ar fi mai potrivit acolo, deoarece acolo, nu sunt persoane care intreaba de anime happy.Am pus-o deoarece stiam ca o sa sara "toata satra" pe mine. O intrebare buna, cu niste argumente pe masura, mai astept raspunsuri happy.

| Zoki a răspuns:

Stii, ai spus ca ai toata viata sa faci chestiile astea, imi spui cand anume? Cand esti adult ai pe cap o multime de chestii, nu cred ca atunci iti va arde de anime, manga, jocuri sau lucruri in genul. Parintii mei se uita rar chiar si la un film, pentru trebuie sa aiba grija de copii, sa lucreze etc.

Toate chestiile la care esti tu impotriva se fac acum. Desigur, dupa cum am mai spus, ai dreptate, nu ar trebuie sa exageram, dar cateodata se intampla fara sa ne dam seama. Bineinteles este o pierdere de timp, dar eu folosesc la scoala unele concepte pe care le-am invatat din anime/manga. Spre exemplu engleza. Din intrebarile puse aici, am realizat ca putini sunt cei care sunt capabili sa inteleaga un text mai complicat in engleza sau chiar alta limba. Dar eu mi-am perfectionat-o privind anime su subtitre in engleza. Cand trebuie sa imi fac temele imi vine mai natural, nici macar nu trebuie sa studiez cateodata. Mie imi folosesc anime-urile.

| Zoki a răspuns:

Uite, intrebarea ta e bine pusa si sunt de acord cu ea, am mai spus, dar intelege si tu ca nu poti schimba nimic. Vreau sa spun ce ai primit ca raspunsuri? Au sarit pe tine toti, pentru ca critici ceva ce la altii le place.
Stiu ca nu e chiar la tema, dar spre exemplu cineva critica echipa ta preferata de football, o echipa pe care o respecti, atunci ce faci? Nu vei incerca sa explici la altii ca e o echipa tare si te vei enerva daca auzi comentarii negative? Acelasi lucru se aplica si aici, toti apara ceea ce le place si nimeni nu va renunta doar din cauza unei intrebari.

Apropo, daca ai de gand sa comentezi raspunsul, ai putea sa scrii doar parerea ta fara sa comentezi fiecare cuvant pe care l-am spus? Nu te supara, doar ca e destul de enervant.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Zoki):

Ce bine ca acuma o sa iti raspund la intrebare, mai ales dupa ce am dat si tezele oh go on. Ma bucur ca discut, cam cu toata categorira ^_^. Ma bucur ca ai gresit si u ca majoritatea, care au raspuns la aceasta intrebare, deoarece mai intai analizeaza intrebarea dupa incepe sa critici, ceva de genu "Eu nu stau numai in casa " sau bla bla. Eu ma uit o data la 2-3 saptamani sau chiar la cateva luni bune la un anime, deoarece nu imi plac toate, si nu ma satisface ceva de genu asta. Viata asta e prea dura, prea grea, din cauza asta toata lumea merge in alte tari, cauta alta viata. Urasc tara asta happy, deoarece e plina de ratati infecti, iar acestia sunt in crestere. Bunul simt sau educatia aceea lipseste cu desavarsire happy. Nu mai e ce a fost o data. Am spus toate astea deoarece, cautati-va o viata, ceva mai bun decat ce e aici, cautati-va ce va place cu adevarat happy.

| Sarai a răspuns:

Daca ma uit 1-2 ore pe zi la Naruto sau la alte anime-uri inseamna ca nu am o viata, sau ca nu am timp sa mai ies afara, sa rad si sa ma distrez cu prietenii? Si daca te-ai saturat de Naruto ce mai cauti in aceasta categorie, unde, din cate vezi, 70% din intrebari sunt despre personajele din acest anime, cand cu un singur click poti sa te duci in alata categorie sau pe un alt site?

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Sarai):

Stii cum a sunat raspunsul tau? Ceva de genu, Du-te-n p** de aicia cu istoria ta, la alta categorie happy. Excuse moi, se vede ca il idolatrizezi happy, trist dar adevarat. Si crede-ma stiu ce vorbesc, si majoritatea care au sarit pe mine la aceasta intrebare au fost asa renumitii "FANI NARUTO ". Nu va judec si nici nu o sa o fac. A fost doar un sfat prietenos, dar ce sa mai zici, nu ai cu cine sa vorbesti, mai ales cu persoane care se cred superioare fata de tine.

| Yumiii a răspuns:

A fii "otaku" nu inseamna ca stai mereu un casa, te uiti la anime-uri, citesti manga, creezi manga, si chestii de genul. Eu ma uit la anime-uri numai cand am timp. Niciodata nu am zis "nu ies afara, ca ma uit la anime-uri"
Si nu cred ca exista persoane care CHIAR FAC ASTA~ adica ce ai zis tu. laughing

| nokautone a răspuns:

Un episod din Naruto nu dureaza 10 ore
si 30 de minute

| Curioasa12349 a răspuns:

Nu mă frustreaza întrebarea ta, sau parerea ta despre anime-uri, ma frustreaza ca nu ai altceva decat sa comentezi ce fac altii cu viata lor. daca ei vor sa isi piarda timpul vizionand animeuri, ce te doare pe tine? Si ce sa faci afara? Oricum, ce faceam noi in copilarie, ce ne jucam, nu se joaca astia de acum. daca lor le zice astora din zilele noastre de "lapte gros" sau "elasticul", "sotronul" sau alte jocuri, nici nu le stiu. Generatia se duce de rapa, care-i problema?!

| MariaMelnic a răspuns:

Să te informez puțin în legătură cu Naruto: Câte un episod apare în fiecare joi, adică o dată în săptămână, și el durează aproximativ 20 de minute. Crede-mă, 20 de minute pe săptămână nu e atât de mult. Cam tot atât timp ai petrecut tu în fața monitorului pentru a formula această întrebare.

| Margarina1 a răspuns:

Auzi sti ceva nu da tu imd concluzi vezi-ti de treaba ta eu ma uit de 7 ani la anime am 17 ani de la 10ani ma uit si sa fiu sincer is frumoase imi plac mult cu toata ca copilarie am avut imi aduc aminte De Sotron Elastic si o gramada de chesti ce ne jucam cu prieteni nu stiam ce sunt telefoane fete pu'a etc pot sa spun ca mi-am trait copilaria acum toti bichiti Fumeaza si eu *** raman insarcinate, telefoane, etc nu trage concluzi imendiat pot sa te uiti la anime si sa iesi afar sa fim serios eu ma uit si ies aproape in fiecare zi straight face asa ca Pa cu toate ca nu va citi nimeni asta dar mai enervat destul de tare cand am citit nu fa imd concluzi ca doar tu crezi asta si restul conosc oameni ce se uita la anime mai mult ca mine dar ies pe afara mai mult ca mine asa Ca te-am pupat ceau :d Cu toata ca nu o sa citeasca nimeni asta dar vreau tu macar tu sa citeste lachete

| Ayamechann a răspuns:

In mare parte, iti dau dreptate, este mult mai bine sa iesi pe afara sa te intalnesti cu prietenii, sa te joci, in fine..sa faci orice altceva decat sa-ti petreci ore degeaba in fata calculatorului. Oricum, viata ta trebuie, oarecum organizata, nici prea mult, nici prea putin, ca un meniu, daca mananci prea putin de dimineata, o sa-ti fie foame dupa-amiaza, este ceva logic de aceea sunt foarte mult copii dependenti de calculator, si din cauza asta nu mai invata si multe altele, ma rog, nu scriu ca sa iti spun ce nu fac altii, zic doar ca sunt o multime de copii, care, isi petrec tot timpul in fata calculatorului, si nu cred ca sunt numai cei care se uita la anime, eu spre exemplu in timpul scolii nu ma uit decat daca am timp la un eisod, spre seara, pe la 22:00, dar rar, si in vacanta sau in wekeend ma uit la de 6 sau 7 seara pana cand pot sa stau. Stau la tara si majoritatea timpului mi-l petrec pe afara, insa pe la bunici, fiindca daca vreau sa vorbesc cu copii singurul lucru pe care il fac este sa admir strada, pe ici, pe colo cate o persoana care se duce la magazin, insa daca intru pe skype, lista intreaga de prieteni, toti online, care discuta, asculta muzica, in loc sa iasa pe afara. Si desigr sa nu-i uitam pe cei care se joaca, majoritatea, Metin, de dimineata pana seara bat la tastatura de parca ar bate covoarele ( stiu asta fiindca si fratele meu se joaca cu prieteni de ai lui). Si tu spui ca "noi" ne pierdem copilaria, cu anime-urile din care totusi mai invatam cate ceva, altceva decat ce par si-a facut Demi, ce a spus la concert Justin Biber, si toate barfele din scoala.( eu ascult kpop ). Sau cei care ies pe afara cu prietenii ca sa se intalneasca cu iubitul/iubita, sau sa fumeze.Si cu cititul, depinde si ce citesti, fiindca am colege in clasa care citesc o carte, nu stiu sa-ti spun, stiu ca este despre vampiri si varcolaci, si mi-a dat vol I partea a 3-a fiindca aia o avea la ea, si in fix prima pagina aparea scene d-alea pe care copii de clasa a 7-a nu ar trebui sa le citeasca ( iti dai tu seama ).Din anime eu sincer am inceput, oarecum sa ma formez ca om, sa vad viata privita si din alte puncte de vedere, sa stiu cum sa ma descurc si in anumite situatii, si de aceea zic sa nu condamni ceva ca fiind rau fiindca nu e in totalitate bun, sunt multe lucruri mult mai rele decat sa te uiti la anime, iar daca ei isi aleg aceasta "cale" am putea zice, nu prea vad cine esti tu sa judeci asta, fiindca desi, poate ai dreptate sau nu, nu poti tu sa intorci un om de la ceea ce vrea sa faca, fiindca nimeni nu-ti va asculta sfatul, pana ce nu te dai tu cu capul de acel lucru, n-ai cum sa intelegi.Ma rog, eu zic mai intai sa-ti vezi de viata ta si cand o fii bine si la locul ei sa incepi sa comentezi si despre a altora.

| NoBodyCareAboutMeOrYou explică (pentru Ayamechann):

Ayame, deci numele tau, nu? Incantat de cunostinta ^_^! Deci, sa vedem, mi-ai scris un roman aici :)). Mi-a luat vreo 5-10 minute sa il citesc :D, si chiar imi place "romanul" asta pentru ca te descrie pe tine. Intrebarea asta, este pusa cu o gramada de timp in urma... Si sincer, intrebarea a fost pusa ca sa porneasca ignoranta si antipatia celorlalti fata de mine. Nu pentru ca am vrut sa par un "Zeu" pentru ca eu ii judec pe ceilalti si crede-ma ca in realitate nu sunt asa. Si nu am fost vreodata :-j. Am fost tot timpul calm cu zambetul pe buze si niciodata nu am incercat sa imi bat joc de o persoana, pentru ca nu imi place sa judec, cu toate ca toate acestea au fost razvratite asupra mea, cu un opus de gust amar... In fine, cum mai ziceam eu uneori "TO JUDGE LIKE GOD IS LIKE TO FALL LIKE LUCIFER".Imi cer mii de scuze daca ti-am dat o impresie proasta :D, mi s-a intamplat de multe ori sa ma urasca unele persoane doar pentru ca uneori taceam prea mult si nu socializam in realitate mai exact, iar pe internet eram tot timpul foarte deschis. Anime-urile sunt viata mea. Cum ai zis si tu, ti-au format caracterul nu-i asa? Mie mi-au format viata sincer. De aceea incerc sa imi fac si eu propria manga. http://myfeelings.forumz.ro/ Doar un plan aici, dupa care sa ma ghidez in a forma capitolele. Eu nu prea pot iesi afara de obicei. Deoarece stau prea departe ca sa mai ajung si in oras si asa mai departe, asa ca mai bine fac exercitii, desenez, ma uit la anime-uri, cant, ascult muzica si asa mai departe, decat sa imi ingreutatez situatia cu penibilitatile celor care nu stiu ce inseamna viata cu adevarat. Pentru ei totul este o gluma, si da, este bine sa vezi viata in roz, dar nu e bine sa vezi tu tot timpul, situatia roz. "Sa mori si sa traiesti in acelasi timp" Ne cam poate descrie pe noi toti, dar depinde si ce sens ii gasesti :).

| simasauchi a răspuns:

Eu privesc anime de la 4 ani cu sora mea pentru mine asta nu e o pierdere de timp eu mereu ma bucur cind apare o sarie noua sailor moon a fost cel mai primul anime care eu l-am privit si peurma mi-a venit intiresul sa le privesc mai departe eu sunt fanul lor eu chiar si odata am fost in japonia cu familia mea ca eu invat bine si la scoala mi-a dat bilete gratuite mi-am cuparat un costum cu personajul meu preferat eu acum am 13 ani si eu creez manga mi-am aratat talentul meu la oamenii care creaza divers chestii m-au luat si pe mine ca sa creez manga Asta nu inseamna ca eu nu pot esi afara ca animele e o pierdere din timp
eu es afara si peurma vina acasa si privesc anime si eu spun ca anime e cel mai cool!