| Andreeaaa99 a întrebat:

Stie cineva niste anime-uri mai noi?

Răspuns Câştigător
| AngelHugz a răspuns:

Astea-s mai de groaza:
-No.6
An: 2011
Nr. episoade: 11
Rating: 17+ (violenta, caracter profan)
Gen: aventura, drama, psohologic, SF, post-apocaliptic, distopie, shounen-ai.
Plot: Sion este un adolescent foarte inteligent care traieste in orasul numit No.6, construit dupa marele razboi, care a lasat doar putine zone din lume locuibile. In ziua cand acesta implineste 12 ani, intalneste un adolescent care isi zice "Nezumi", care fuge de autoritati. Patru ani mai tarziu, acestia se intalnesc din nou, iar Sion incepe sa descopere secretele intunecate ale aparentului paradis No.6
Parere personala: e un anime care mi-a placut, de fapt din cauza acestuia am inceput sa mai caut anime-uri noi. Desi e shounen-ai, nu se simte foarte tare influenta, si daca poti trece peste un sarut, poti chiar sa te gandesti la relatia lor ca la o prietenie profunda. Muzica e buna, personajele interesante, plotul decent, si chiar daca sfarsitul e putin grabit, merita vazut. Ultimele episoade, in schimb, nu le recomand celor sensibili, pentru ca sunt detul de dure. Daca nu puteti vedea cadavre sau sange, mai bine nu...
Nota mea: 8, 75
-Guilty Crown
An: 2011-2012
Nr. episoade: 22
Rating: 17+ (violenta, caracter profan)
Gen: actiune, SF, post-apocaliptic, mecha
Plot: Actiunea are loc in anul 2039, la 10 ani dupa incidentul numit "Lost Christmas", care a dus la imprastierea Virusului Apocalipsei. De atunci Japonia este condusa de o organizatie multinationala numita GHQ.
Ouma Shu este un adolescent de 17 ani care din greseala obtine o putere foarte rara: puterea de a materializa inimile oamenilor in arme/unelte. Un tanar destul de timid, timiditatea datorata unui incident din copilarie, viata lui se schimba cand o cunoaste pe Inori, o tanara membra a unei organizatii rebele numite "Funeral Parlour", care doresc sa opreasca controlul lui GHQ asupra Japoniei.
Parere personala: mi-a placut, desi sfarsitul e detstul de cliseic. Are muzica buna, o grafica foarte buna, personaje decente, dar nu minunat dezvoltate. E ceva la care sa te uiti cand nu ai ce face.
Nota mea: 7.5
-Deadman Wonderland
An: 2011
Nr. episoade: 12
Rating: 17+ (violenta, caracter profan, aluzii la sexualitate)
Gen: actiune, drama, horror, Sf
Plot: Igarashi Ganta este condamnat la moarte pe nedrept pentru uciderea colegilor sai de clasa si trimis intr-o inchisoare privata, in care prizonierii sunt obligati sa perticipe in jocuri pe viata si pe moarte, pentru amuzamentul maselor. Chiar daca se imprieteneste cu Shiro, o prizoniera misterioasa, viata lui devine tot mai fara de speranta. Pana cand isi descopera puterea de a manipula sangele sau varsat sub forma de arma. De aici incepe sa afle o latura nevazuta a inchisorii, dar si sa se apropie mai mult de gasirea adevaratului criminal.
Parere personala: daca poti sa suporti cantitati industriale de sange, e un anime de vazut. Luptele sunt foarte bine facute, si povestea e interesanta, pentru cineva caruia ii place actiunea. Din pacate, se termina cam in coada de peste, actiunea continuindu-se inca in manga. Este, totusi, un anime de vazut.
Nota mea: 8.5

6 răspunsuri:
| irbis a răspuns:

Astea sunt anime-urile care au inceput productia toamna asta
http://bestanimeseason.com/series_images/Fall2012v1.png
Asta e cel mai bun sezon de anime din ultima vreme, avand foarte multe anime de o calitate exceptionala, ceea ce nu se intampla prea des. (Cel mai notabil e Psycho-Pass)
Astea sunt anime-urile care incep acum sa apara
http://bestanimeseason.com/series_images/ibfb4amzrNugez.jpg
si astea sunt din vara
http://bestanimeseason.com/images/Summer-2012-Anime-v1.png

| 3my098 a răspuns:

Sword art online

| BLABLAGAGA a răspuns:

Senki Zesshou Sumphogear, Sukitte Ii na eu, Amnesia, K-On!, CØDE:BREAKER, Kami-sama Hajimemashita, Karin, Seikon no Qwaser. Cam atatea am vazut si sunt vreo 1-2 care nu le-am vazut inca dar stiu ca s-au terminat unele dintre ele acum cel mult o luna.

| CreakTudor a răspuns:

Da eu

| Cristinalalala a răspuns:

Another

| BLABLAGAGA a răspuns (pentru Cristinalalala):

Doamne Another e terminat de pe la jumatatea lui 2012