| anonim_4396 a întrebat:

Un anime school, love, harem? depreferat fara actiune, dar merge si cu. (dati-mi cat mai multe va rog, si nu cer descriere, doar sa imi spuneti despre ce e vorba, de exemplu: sao - niste tipi prinsi intr-un joc)

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Kimi no Iru Machi, nu mai prea țin bine minte acțiunea nici la ăsta, dar deși nu este un anime prea apreciat, totuși știu că mi-a plăcut destul de mult!
Singurul lucru pe care mi-l amintesc este că el (personajul principal) s-a mutat într-un oraș nou și la un liceu nou, doar pentru a se întâlni din nou cu cea pe care o iubește (Eba) numele ăsta nu l-am uitat nici acu! =))

Uite un AMV în schimb. https://www.youtube.com/watch?v=Vb3ipGce5Yw

Apropo, vezi că are și 4 episoade OVA, să te uiți la toate după ce termini animeul, în ele se termină povestea! :)

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Kimi ni Todoke
Honey and Clover
Skitte I na eu

| HandaSei a răspuns:

Toradora / L-am văzut chiar recent pe ăsta, deși nu se ridică chiar la nivelul notei de pe MAL! rolling on the floor Părerea mea cel puțin... în orice caz este Romance, școală și harem să zicem că mai pe parcurs, dar pot spune că este mai mult un Slice of Life, adică un anime despre viață, sau cel puțin asta tinde a fi. Nu prea am o descriere să-i fac... asta pentru că este un anime Romance/School destul de clasic și ar trebui să dau cam prea multe spoilere. În orice caz este destul de interesant! happy

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

L-am vazut, altul? big grin

| HandaSei a răspuns (pentru anonim_4396):

Golden Time și Nisekoi le-ai văzut?
La Golden Time îți voi da un singur spoiler mai mare! Dacă ai văzut animeul Nana, atunci vești bune! Una dintre ele apare în câteva episoade pe parcurs. happy Și scuze. nu mai țin minte prea detaliat acțiunea, dar voi încerca să dau o scurtă descriere totuși.
Personajul principal știu că avea amnezie, gen nu-și mai amintește nimic din ultimii vreo 2 ani dacă nu mă înșel. Acțiunea începe cu înscrierea lui la liceu, unde se împrietenește cu un tip, care avea o mică problemă dacă pot spune așa, era urmărit de una mai exact, oarecum personajul principal ajunge să se înțeleagă destul de bine cu fata respectivă în cele din urmă, și din ce îmi amintesc cam pe ei doi se axează animeul până pe la un anumit punct, dar povestea e mult mai complexă, în special legată de perioada în care nu-și mai amintește el nimic și scuze dar chiar nu-mi amintesc prea detaliat totul, nici talent da făcut descrieri nu prea am! rolling on the floor

P.S. Nisekoi eu unul am văzut doar primul sezon, dar mi-a lăsat o impresie destul de bună, trebuie să-mi fac și eu timp pentru sezonul 2, tot zic asta de aproape un an de când s-a terminat... rolling on the floor
Este un Romance/Comedie/Harem la bază în mare parte, dar să știi că are momente chiar foarte serioase pentru un anime care se bazează foarte mult pe comedie! happy Scuze... lene să mai scriu ceva despre el! rolling on the floor merită și ăsta oricum, știu că primul sezon s-a terminat destul de simpatic! big grin

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

Da, le-am vazut xD altele?

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

Hmm, pe-asta nu cred sa-l fi vazut... o sa ma uit la asta happy De altu stii? laughing sa am de rezerva.

| HandaSei a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce am văzut și au fost decente sau chiar bune ar mai fi "Sakurasou no Pet na Kanojo" și "Yahari Ore no Seishun Love Comedy wa Machigatteiru" pe care ți le-am mai recomandat odată la altă întrebare de a ta, nu mi-ai spus încă dacă le-ai văzut sau nu... ambele sunt foarte bune și chiar nu prea ai ce să le reproșezi, dacă nu le-ai văzut chiar ți le recomand! Nu prea cred că au nevoie de introduceri sau spoilere astea două, ambele sunt geniale, sau cel puțin mie unul așa mi s-au părut și nu prea vreau să-ți stric câtuși de puțin experiența de vizionare, asta dacă încă nu le-ai văzut! happy În special Sakurasou no Pet na Kanojo!

Iar în rest ți-aș mai putea recomanda Kaichou wa Maid-sama!, grafica cam lasă puțin de dorit să zicem și totuși reușește să-și creeze un stil artistic destul de unic! happy Este un anime extrem de clasic! Ea este o fire destul de autoritară și agresivă, este președintele consiliului de elevi, dar provine dintr-o familie destul de săracă. El este un soi de prinț rolling on the floor metaforic vorbind, este cel mai popular tip din scoală chipeș și bun la toate etc, fetele se confesează zilnic în fața lui, iar el le refuză pe toate... Cum am spus, este exprem de clasic, iar ideea este că el se îndrăgostește dea eroina noastră de mai sus, dar îndrăgostit sau oare căuta cum să scape de plictiseală!? rolling on the floor Și eu eram puțin confuz pe la început, deci te las pe tine să afli, asta în cazul în care nu l-ai văzut deja, evident! happy

Rakudai Kishi no Cavalry, și pe ăsta ți l-am mai recomandat odată, este mai mult ecchi dar are și destul romance, acțiune, magie, fantezie etc! Este chiar foarte recent animeul și chiar aș spune că merită! Personal l-aș cataloga ca o variantă alternativă mult mai bună pentru Absolute Duo, asta dacă l-ai văzut, dar lumea în aseamănă mult mai mult cu Gakusen Toshi Asterisk, eu unul nu l-am văzut pe cel din urmă, dar posibil să fie cam toate 3 în aceeași oală! rolling on the floor Ideea ar fi că dacă ai văzut unul din astea două și ți-au plăcut ideea de bază, ei bine Rakudai Kishi no Cavalry este clasat cam pe oriunde ai căuta peste cele două de mai sus! Iar eu pot doar să afirm! big grin

Destul de bunicele în genul ăsta, care merg la plictiseală, ar mai fi și Tonari no Kaibutsu-kun, Sukitte Ii na y.o (legat ultimele două litere, scuze dar mă corectează roboțelul), Boku wa Tomodachi ga Sukunai, Princess Lover!, Suzuka (destul de vechi!). După cum am spus sunt destul de bunicele, dar nici prea wow, acceptabile să zicem! rolling on the floor Am văzut destul de multe romance, dar nu neapărat harem și școală, deci cam greu de recomandat!

Dacă ai o listă de MAL, A+, AniChart, AniDB sau orice altceva online folosești tu, ar fi extrem de utilă! Este mult mai ușor să am în față ce ai văzut, ce ți-a plăcut și ce nu, o statistică cu ce genuri de anime urmărești în general etc! Ar fi mult mai ușor să-ți recomand ceva, așa doar dau cu presupusul ce-ți place și ce nu... happy

| anonim_4396 explică (pentru HandaSei):

Cum am mai zis, (nu stiu daca tie sau altcuiva) nu folosesc mal / alte site-uri de genu, prefer sa tin toate chestiile legate de anime-uri intr-un notepad tongue (adica care le-am vizionat, care vreau sa le vizionez, ce caractere mi-au placut, ce note merita, etc)

si le-am vazut si pe toate celelalte de care ai zis mai sus xD toata in afara de princess lover, o sa ma uit al el happy

si ti-am mai zis, nu trebuie sa scrii asa mult despre fiecare laughing cateva cuvinte imi sunt de ajuns (de exemplu la kaichou wa maid-sama puteai zice "poveste de dragoste chiar frumoasa intre presedinta consilului de elevi si un baiat care e cautat de toate fetele) sau chiar si mai simplu, 2-3 cuvinte care sa descrie anime-u (de exemplu la highschool of the dead: BOOOOBS si apocalipsa zombi sau la kiss x sis: semi-hentai incest) xD

mersi de timpul acordat, imi cer scuze ca sunt cu atatea pretentii laughing

| HandaSei a răspuns (pentru anonim_4396):

Kimi no Iru Machi, nu mai prea țin bine minte acțiunea nici la ăsta, dar deși nu este un anime prea apreciat, totuși știu că mi-a plăcut destul de mult!
Singurul lucru pe care mi-l amintesc este că el (personajul principal) s-a mutat într-un oraș nou și la un liceu nou, doar pentru a se întâlni din nou cu cea pe care o iubește (Eba) numele ăsta nu l-am uitat nici acu! =))

Uite un AMV în schimb. https://www.youtube.com/watch?v=Vb3ipGce5Yw

Apropo, vezi că are și 4 episoade OVA, să te uiți la toate după ce termini animeul, în ele se termină povestea! :)

| MushroomSheep a răspuns:

Akatsuki no Yona este harem şi fantasy.
Starry Sky, sunt 12 tipi ( cele 12 zodii, fiecare are 2 episoade) şi o fată.
Yamada-kun and the seven witches.
Strike the blood, e romantic şi harem, cu vampiri dar are acțiune.

| anonim_4396 explică (pentru MushroomSheep):

Le-am vazut, altul? big grin