| RorySan a întrebat:

Vreau sa stiu ce inseamna fiecare
multumesc
shoujo
shouku ai
shounen
shounen ai
sheinen

adica stiu ce ar insemna dar nu sunt sigura

2 răspunsuri:
| I04n4 a răspuns:

Pai,
-shoujo, tradus exact, inseamna "fata/fecioara", dar e totodata si un gen (anime/manga) care are ca tinta de audienta fetele tinere, adolescente;

-cred ca te referi la shoujo ai; "ai" inseamna, tradus exact, "iubire", deci shoujo ai este, din nou, un gen i-am putea spune, care urmareste iubirea dintre doua fete/femei, dar se axeaza mai mult pe relatia romantica dintre ele, nu precum "yuri", unde se urmareste mai mult relatia sexuala dintre ele;

-shounen este "opusul", sa zic asa, a shoujo-ului, adica este un gen care are ca audienta tinta baietii tineri;

-shounen ai, din nou, iubirea dintre doi baieti/barbati;

-cred ca te referi la seinen; seinen este un gen care are ca audienta tinta barbatii tineri, maturi, deci se va concentra mai mult pe lucruri serioase, precum politica, sau SF;

-de asemenea, daca tot am mentionat de seinen, mai este si josei, care are audienta tinta femeile deja mature; precum seinen, va avea subiecte mai serioase.

| RorySan explică (pentru I04n4):

Multumesc mult!