| AvalohAlyn a întrebat:

Ai fi de acord cu donarea organelor tale de catre familie pentru alt om care are nevoie mare de organe sanatoase, daca tu nu ai reusi sa supravietuiesti unui accident? Ti-ai dori ca altcineva practic "sa traiasca prin tine"?
Eu cred ca ar fi un lucru superb si as accepta cu siguranta asta.
Voi ati fi de acord cu asta? Sa iti doneze organele?

Răspuns Câştigător
| Minimalistul a răspuns:

Decât să-mi stea inima la 2 metri sub pământ, mai bine să stea în pieptul cuiva.

32 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Bineinteles. Ce mai fac eu cu ele? Am murit. Gata. Eu nu mai sunt trupul ala.

Mortile sunt pentru cei care raman. Ei trebuie sa hotarasca ce se va intampla cu trupul meu. Ei traiesc cu consecintele deciziei. Ma vor inmormanta. Aici nu voi obiecta dar voi lasa in schimb in scris ca organele mele sa poata fi luate pentru transplant fara acordul familiei. Asta dupa ce ating o varsta. Momentan nu am taria de a face asta.
Eu as fi mai impacat cu o moarte de viking pe melodia asta: https://www.youtube.com/watch?v=MfmYCM4CS8o

S-ar putea sa iti placa filmul asta: Return to me. Un tip se indragosteste de o tipa si afla apoi ca ea a avut o operatie si are inima fostei sale sotii. De aici o mare tensiune emotionala. E si romantic si amuzant si putina drama. Mi-a placut mult.

| OmniSpirit a răspuns (pentru Bacemi):

Tu esti ca mama. Ea mereu imi spune sa ii pun muzica cu modern talking la mormant. Dar ea nu ma intelege ca in acel moment va avea alte griji si responsabilitati decat muzica in lumea fizica.

| Bacemi a răspuns (pentru OmniSpirit):

Inteleg ce vrei sa spui si ai dreptate. Eu nu pot decat sa vorbesc la nivelul de constiinta pe care il am acum.Nimeni nu stie ce va fi dupa. Daca vom putea sti ce se intampla in viata celor dragi dupa ce murim. Daca renastem in alt trup. Daca ramanem doar sub forma unei energii. Daca disparem.

| OmniSpirit a răspuns (pentru Bacemi):

Mi-am pus intrebarea asta cand eram mic: cum va fi cand voi trece dincolo?
Ce nivele de trai sunt acolo cum va fi sentimentul si cum te simti cand parasesti trupul.
La momentul potrivit am trait acele clipe si uite inca tastez sa iti scriu.
Si sincer, nu mai imi venea sa ma intorc inapoi. Am gandit putin egoist si iresponsabil dar inima mi-a spus ca trebuie sa termin ce am inceput, sa nu fiu las. Dar este cel mai frumos sentiment cand parasesti trupul fizic. Nu simti nicio greutate, greutatile sufletesti parca sunt mai usoare si vezi altfel viata.
Camera unde trupul meu se odihnea fiind in alta frecventa arata altfel mai colorata.

Evident conteaza foarte mult si in ce mod parasesti trupul si ce nivel spiritual ai.
Ca un criminal un sinucigas sau un alcolist se va speria si nefiind constient de starile mentale si emotionale nestiind cum sa le controleze va fi victima entitatilor joase. Practic isi va infrunta propria negativitate. Si nu este prea placut daca insistam sa nu reparam problemele interne si doar fugin de umbra noastra.

Dar sa ne concentram la viata de Acum ce va fi dupa ar trebui sa pregatim zilnic.

| Bacemi a răspuns (pentru OmniSpirit):

E mai simplu decat pare sa fii un pustnic. Adevarata provocare este sa devii un pustnic intre oameni. Sa iti rezolvi toate aceste conflicte si sa nu fugi de ele. Sa treci peste neintelegeri si sa ajungi la formele de iubire, intelegere si intelepciune care sunt ascunse in toti oamenii pe care ii intalnim. Cu totii ne temem de ceva, iubim ceva si am pierdut ceva.

| OmniSpirit a răspuns (pentru Bacemi):

Asa este!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu, da! Dupa moarte nu mai conteaza. Dar o fapta buna conteaza oricand.

| T0T a răspuns:

De mult am în minte faptul că aș fi mai mult decât fericit dacă mi-aș da viața pentru un tânăr care chiar are o viață strălucită și o trăiește la maxim...Foarte mulți tineri de acest fel se duc dintre noi deși nu ar trebui. Pentru viața mea nu aș fi de acord să doneze cineva ceva. O consider nesemnificativă.

Răspuns utilizator avertizat
| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu știu cât de fericită o pot considera.

| OldSoul a răspuns:

Eu unul da, as fi de acord, daca nu pot trai eu, de ce sa nu salvez o viata?
Ar fi un gest onorabil.
Cu atat mai mult ca "as trai prin acel om in continuare", de ce spun asta? S-a dovedit acum ceva timp ca mai toate persoanele carola li-s-au transplantat diferite organe, au luat unele "apritudini" de la fostul posesor, erau date ceva exemple, o femeie a primit un organ de la un barbat, barbatul era pasionat de masini, femeia nu stia sa conduca masinile cu cutie manuala, dupa transplant cand a intrat in masina tot incerca sa schimbe vitezele manual, desi masina sa avea cutie automata.
Un alt caz a fost al unui barbat care a murit dupa ce a incercat sa-si salveze prietenul care ar fi fost agresat intr-un club, cert e ca respectivul a murit, si dupa ce unul din organe a ajuns la noul posesor, acesta dupa transplant, avea o stare de nervozitate nejustificata.

| OmniSpirit a răspuns (pentru OldSoul):

Intr-adevar amprenta energetica ramane o perioada dar nu este ceva permanent. Cu timpul campul magnetic al posesorului va asimila in total organele altui trup fizic.Este indicat totusi ca transplantul de sange si organe sa fie de la un om bun mai civilizat caci altfel e vai si amar de cel care le poarta in perioada de asimilare.

| J0B0MAT a răspuns:

Pai daca mor, nu mai imi pot da acordul.Nu mi-ar placea anyway sa imi cioparteasca trupul, mai bine sa il arda sau sa il arunce in mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Pai cum? tu aia mare religioasa nu vrei sa ajuti o viata sa traiasca mai departe? Ce tipic religiosilor e chestia asta rolling on the floor

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ti-a zis ca sunt mare religioasa? Nu stiu ce e tipic la religiosi in conceptia ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ti-am vazut cateva raspunsuri la religie. thinking sau era altcineva

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai uita-te mai bine.Si chiar de ar fi asa, nu vad cu ce ar fi gresit daca un religios nu ar vrea sa isi doneze organele, ci ar prefera sa fie inmormantat intreg.

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Awww :x. Lasa-l, daca vrea sa ii explic, ii explic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

"nu vad cu ce ar fi gresit daca un religios nu ar vrea sa isi doneze organele" arata din nou "bunatatea" unui religios laughing

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Religia tine de credina in dumnezeu, nu ai cum sa crezi in dzeu si sa nu fi religios. E ca si cum ai spune ca esti vegetarian dar manaci si carne. Ori esti una ori esti alta, ceva la mijloc nu exista

Răspuns utilizator avertizat
| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Tie iti place sa comentezi aiurea.Nu mai imi bat capul sa iti explic ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

"nu de alta dar nu stiu sa explic" laughing trebuia sa adaugi

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Celor incapabili sa inteleaga probabil ca nu stiu sa le explic si nici nu am de ce.Cum nu am de ce sa explic ceva cuiva care nu vrea sa inteleaga.

| anonim_4396 a răspuns (pentru J0B0MAT):

Asa zic mereu astia care nu stiu sa explice " eh lasa, nu inteleg ei" laughing.

| Dariusuu a răspuns:

Daa daa.

E frumos sa stii ca datorita organelor tale cineva inca mai respira.
Categoric daaaa.Dar ca sa fim putini mai rational as vrea ca aceasta donatie sa se intample pe o persoana care sa stie cum sa-si traiasca viata.Nu vreau ceva boschetar care toata viata lui joaca la jocuri de noroc si din 3 in 3 zile consuma alcool.

Deci da, depinde si cui i-as da-o.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

de ce nu? oricum nu o să mai știu nimic, nici nu o să mai am nevoie.

| Alexandra4500 a răspuns:

As fi de acord sa-mi donez organele.

| Minimalistul a răspuns:

Subscriu la cele scrise de tine.