| bleakk a întrebat:

Am 17 ani si sunt clasa 11.Mai am 1 an si un semestru scolar pana la BAC si totodata pana la posibila admitere la o facultate,insa problema e ca inca nu am definitivat alegerea pe care o voi face sau daca o voi face.Pot spune ca sunt un baiat inteligent, insa dupa cum se vede nu prea organizat.Nu prea stiu ce imi place.Detin un amalgam de informatii in diferite domenii insa nu m-am specializat pe unul de care sa depinda viitorul meu...Pot spune ca sunt capabil in acest timp sa ma perfectionez intr-unul si sa gasesc ceea ce mi-ar place sa fac pe viitor insa problema ar fi ca nu stiu cat de rapid pot gasi acest mult ravnit job care sa imi indeplineasca cerintele.Si vreau sa va intreb in aceasta "cautare" ce conteaza, care sunt factorii care determina alegerea? Voi cum ati ales si in functie de ce?

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Eu am ales informatica deoarece este de viitor. Sa vedem ce va iesi, probabil nu va iesi pe informatica, poate pe matematica. Oricum tu trebuie sa alegi intotdeauna ceea ce iti place. Trebuie sa fie si salariul un factor pentru alegerea a ceea ce vrei sa faci dar in primul rand placerea pentru un anumit lucru, nu uita asta.

| Doub a răspuns:

Exact problema asta o am si eu.sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te duci dupa job-uri ravnite sau dupa nu stiu ce chestie de viitor. Asta e o mentalitate ridicola si multi clacheaza.

Te duci acolo unde simti ca ai chemare, unde simti ca nu faci ceva cu sila, unde stii ca te atrage.

Daca informatica e cica de viitor nu inseamna ca e pentru toata lumea. Sau eu stiu ce alte materii, implicit directii.

Daca zici ca esti inteligent(ma minuneaza oamenii care se auto-evalueaza asa generos cu usurinta) atunci vei sti si tu cu siguranta ce vei alege.

| CartofiorDulce a răspuns:

Http://www.go.ise.ro/
E de mare ajutor pentru tinerii dezorientati (asa ca si mine).