| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Am 3 întrebări.
NU DAU FUNDA DOAR DACĂ RĂSPUNDEȚI LA TOATE ȘI CORECT.
1. Când plouă afară și pică o țiglă de pe clădire, apa se înfiltrează.
După terminarea ploii și uscarea tavanului rămâne o pată. De ce se formează acea pată de obicei de culoare portocalie? Din cauza cărămizilor din tavan? Se prelinge culoarea cu apa și se împrimă pe stratul de vopsea? Și apropo, eu stau la un bloc facut din beton și oțel. Când a plouat în casă, nu a rămas pată, dar parcă s-a topit tencuiala. Este zugravit cu lavabil apartamentul.
2.Televizoarele vechi cu tub radiază. Dacă îți miști privirea brusc, ti se pare că vezi dungi negre pe ecran. Dacă filmezi cu o cameră, pe cameră se văd niște liniuțe care se mișcă.
Întro zi am fost undeva și de pe geam se vedea la 100 de metri 2 ecrane de tv cu tub. Dacă mă uitam cu atenție pe tv-uri se vedeau acele linii. Și am mai fost odată la Oravița la teatrul Mihai Eminescu și din camera paznicului se vedea o lumină albăstruie de la un tv și știam exact ce tv era pentru că am văzut printr-un geam translucid acele liniuțe.
Sper că m-ați înțeles. Ce are ecranul L.E.D. sau L.C.D. față de tv-urile cu tub de nu radiază și cum e posibil să văd de la 100 de metri acele radiații?
3. Fantomele pot trece prin pereți deoarece nu sunt materiale. Acest lucru e observat foarte ușor pentru că dacă ar fi materiale lumina ar fi reflectată de trupul lor. De ce unele spirite nu pot părăsi o clădire sau un teren, în ciuda faptului că pot trece prin pereți sau chiar ieși pe o crăpătură?
(DACĂ SUNTEȚI SCEPTICI VĂ ROG VORBIȚI CA UN EXTORCIST SAU CA UN SPECIALIST ÎN FENOMENE PARANORMALE, ADICĂ DACĂ ȘTIȚI RĂSPUNSUL, DAR NU CREDEȚI ÎN FANTOME, SCRIEȚI-L AICI.).
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Intrebarile tale parca sunt din alte lumi, dar hai sa vedem:
1) La ploaie, de obicei, apa trece din straturile superioare catre cele inferioare insa depinde ce intalneste in cale, din ce este facut tavanul si din cate straturi care mai si filtreaza. Da, poate fi si de la caramida sau de la primul material cu care a fost pictat tavanul. La inceput erau colorate si tavanele, apoi tendintele s-au impus si el a devenit alb. In fine, aici ar fi mai multe de discutat!
2) Tuburile cinescopice, care majoritate s-au scos (am inteles ca nici nu se mai fabrica), sunt un intreg acoperit de vopsea, adesea neagra. La cele moderne display-ul este alcatuit din mici celule care cand se defecteaza poti observa numai un rand sau 2 lipsa, iar restul e normal. Se foloseste adesea culoarea albastru din considerente de armonie si odihna ochilor. Albastru nu oboseste asa rau ochiul, comparativ cu negru sau alte culori, de exemplu. Aici putem vorbi ore-n sir despre tehnologia materialelor, asamblare etc.
3) Fantomele sunt energie, care pentru a avea puterea de a traversa diferite medii trebuie sa fie pura. Aici vorbim despre energia din suflet; ce viata au avut de-a lungul anilor petrecuti pe pamant; cum s-au comportat, daca au respectat sau nu legile divine, de ce nu-si gasesc linistea sau care le este adevarata misiune. Este ceva asemanator cu aura oamenilor. La cei bolnavi se observa mici intreruperi sau nu-i asa densa, iar la cei cu o viata aparte, plini de credinta, iubire, ajutor, rabdare, incredere in D-zeu e mai densa, se regenereaza rapid etc. "Fantome" este un cuvant dat de noi, oamenii, dar in realitate este o energie care se elibereaza din diferite locuri prin rugaciuni de purificare a sufletului. Numai bine!

| noisolpXekuNemertXe explică (pentru Caro34):

Mersi pentru răspuns și știu că am pus niște întrebări bizare, dar pur și simplu într-o zi nu aveam ce face și mi-au venit niște întrebări. Nu credeam că o să primesc un răspuns, dar totuși am încercat să văd dacă pot lămuri anumite lucruri.

1 răspuns: